Mojca Drčar Murko (ALDE/LDS) je poleg svežnja štirih uredb za omilitev posledic podnebnih sprememb, ki so po njenem med najpomembnejšimi podvigi v okviru zakonodajnega dela parlamenta, v okviru političnega dela izpostavila načelno stališče parlamenta, da v boju proti terorizmu ne smejo trpeti temeljne svoboščine ljudi. Parlament je razkrival razsežnosti tajnih zaporov CIA v evropskih državah, obsojal ugrabitve, zadrževanja osumljencev brez pravne zaščite in brez sojenja, večkrat obsodil trpinčenja osumljencev, zahteval njihovo izpustitev, itd. "Lahko bi rekli, da je parlament deloval kot avantgarda v naporih za spoštovanje človekovih osebnih pravic in državljanskih svoboščin," meni poslanka, ki se na junijskih volitvah ne bo znova potegovala za sedež v Strasbourgu in Bruslju.

Jelko Kacin (ALDE/LDS) je kot zadnji velik dosežek izpostavil glasovanje o vzpostavitvi čezmejnega zdravstvenega varstva, ki ljudem omogoča, da zdravstvene storitve, na katere doma predolgo čakajo, lahko dobijo kjerkoli znotraj EU, njihova zavarovalnica pa jim je stroške dolžna povrniti. Poudaril je tudi vlogo Evropskega parlamenta pri imenovanju Evropske komisije in njenem nadzoru. Pomembni so tudi nadzor nad porabo proračuna EU, ki ga je vzpostavil parlament, znižanje stroškov za gostovanje v tujih mobilnih omrežjih in zakonodaja na področju varne hrane, meni Kacin. V naslednjem mandatu se bodo po njegovem mnenju poslanci - za ta položaj znova kandidira tudi sam - najprej ukvarjali z gospodarsko krizo ter energetsko oskrbo v povezavi z okoljskimi vprašanji.

Ljudmila Novak (EPP-ED/NSi), ki deluje na področju izobraževanja, je kot pomembno izpostavila sprejetje programa vseživljenjskega učenja. Omenila je tudi direktivo o roamingu, odločitve v potniškem, letalskem in železniškem prometu, zakonodajni sveženj Reach, podnebno-energetski sveženj in zakonodajo na področju priseljevanja. Kot je dejala, so se v tem mandatu zgodile tudi pomembne spremembe v delovanju parlamenta, med katere sodita ureditvi statusa poslancev in njihovih asistentov. V prihodnjem mandatu pa poslance po mnenju Novakove čaka ukrepanje glede gospodarske krize, nadaljnje širitve unije, energetska politika. Ukvarjali se bodo še z Lizbonsko pogodbo in oskrbo z energijo, je še menila Novakova, ki tudi kandidira na volitvah.

Alojz Peterle (EPP-ED/NSi) je prvi mandat, v katerem so bili v Evropskem parlamentu tudi poslanci iz Slovenije, ocenil zelo pozitivno. "Prinesel nam je pomembne izkušnje," je poudaril. Parlament je po njegovih besedah v tem mandatu okrepil svojo politično vlogo. Poleg pomembnih odločitev za izboljšanje okolja se poslancu zdi ključno, da lahko evropski državljani evropsko politiko čutijo tudi v svojih žepih; pri tem je imel Peterle v mislih predvsem pocenitev telefonskih gostovanj in kratkih sporočil ter izmenjave podatkov. Peterle, ki vnovič kandidira za evropskega poslanca, pričakuje, da bo parlament v naslednjem mandatu delal v skladu z Lizbonsko pogodbo, ki bo okrepila njegovo zakonodajno vlogo, v prvem letu pa se bo moral zelo posvetiti gospodarski krizi.

Po mnenju Romane Jordan Cizelj (EPP-ED/SDS) je Evropski parlament v petletnem mandatu deloval kot močna institucija. Že ob začetku mandata je na primer vplival na oblikovanje Evropske komisije in vztrajal pri reviziji proračuna, ki mora ustrezati strateškim prioritetam EU. Med pomembnejše dosežke po navedbah poslanke sodi zakonodaja na področju notranjega trga, ki prinaša boljšo preglednost trga in pravičnejše cene za potrošnik, denimo vzpostavljanje in poglabljanje notranjega trga z električno energijo in plinom ter notranjega trga na področju telekomunikacij oziroma mobilne telefonije. Zelo pomembna se Jordan Cizljevi zdi tudi prednostna usmeritev evropskih politik v zaščito okolja in boj proti podnebnim spremembam. Bi pa moral biti parlament dejavnejši pri zavzemanju za učinkovitejše oblikovanje in implementacijo evropskih politik ter pri obveščanju državljanov in državljank o svojem delu, je še menila poslanka, ki tudi letos kandidira za mesto v Evropskem parlamentu.

Aurelio Juri (PES/SD), ki je poslanske klopi zasedel šele lani jeseni, ko je zamenjal Boruta Pahorja, ki je postal slovenski premier, je kot uspeh v času, ko je bil poslanec, izpostavil tri stvari. Na prvem mestu je zanj podnebno-energetski sveženj. Drugi velik podvig je bila po njegovem zaustavitev izraelskega masakra v Gazi. Tretji, morda manj opazen a za Jurija vendarle pomemben, pa je oživitev zamisli o svetu brez jedrskega orožja, ki, kot je omenil poslanec, "že dobiva mlade". Juri se junija ne bo potegoval za stolček v parlamentu.

Mihael Brejc (EPP-ED/SDS), ki na tokratnih evropskih volitvah prav tako ne kandidira, na vprašanja STA ni odgovoril.