Podpredsednik DZ Miran Potrč bo novelo zakona o odvetništvu, ki jo je DZ sprejel na seji 27. marca, poslal predsedniku republike Danilu Türku, da jo objavi. Ob tem je pojasnil, da se osebno in v imenu DZ ograjuje od izjav poslanca SDS Vinka Gorenaka. Potrč meni, da so bile vse žaljive izjave neprimerne in kažejo na pomanjkljivo pravno kulturo.

DZ mora spoštovati načela pravne države in v okviru načela delitve oblasti spoštovati odločitve ustavnega sodišča, je dejal podpredsednik DZ Potrč. Vsako drugačno ravnanje bi po njegovih besedah pomenilo rušenje pravnega reda v Sloveniji.

Minister za pravosodje Aleš Zalar je dejal, da je sistemsko urejanje odvetništva zaključeno. Po njegovi oceni je za državljane najpomembneje, da odločba v ospredje postavlja javni interes. "In to glede vprašanja, kako zagotoviti dostop do sodišča tistim, ki si zaradi slabega premoženjskega stanja tega ne morejo privoščiti brez zagotovljenega sistema brezplačne pravne pomoči," je dodal.

Odločba ustavnega sodišča ima po ministrovem mnenju še nekaj drugih pomembnih sporočil, med drugim glede vprašanja referenduma. Ministrstvo bo v tem delu sledilo priporočilu ustavnega sodišča in podprlo začetek postopka za prenovo sistema referendumov v Sloveniji.

Izjava poslanca SDS Gorenaka, s katerimi je diskreditiral delo ustavnega sodišča in ustavnih sodnikov, je po mnenju predsednice LDS in ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal šokantna, nevredna demokrata, poslanca in doktorja znanosti. "Ker gre za osebo, ki predseduje odboru za notranjo politiko, kliče po njegovem takojšnjem odstopu s tega mesta," meni Kresalova.

O odločitvah ustavnega sodišča imajo lahko politiki po besedah Kresalove različna mnenja in jih lahko v določenih okvirih tudi komentirajo. Ne sme pa ustavno sodišče nikoli postati polje političnih obračunavanj in diskreditacij, je v odzivu zapisala predsednica LDS.

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je izrazil mnenje, da se v spodobnih in sodobnih demokracijah odločitev ustavnega sodišča ne komentira preveč, ampak se jih spoštuje. Gorenak pa je po Sajovičevih besedah s torkovo izjavo naredil "atentat na ustavno sodišče".

Na Gorenakove očitke, da je med ustavnimi sodniki tudi "nekdanji vidni vodstveni član in poslanec SD", je odgovoril, da "Slovenci ustavne sodnike izbiramo s širokim dvotretjinskim konsenzom v parlamentu in da se v tem dosega široka sprejemljivost".

V poslanski skupini Zares ocenjujejo, da so Gorenakove izjave neupravičen in neprimeren napad na ustavno sodišče. "Presenečeni smo, da predsednik odbora javno blati temelje pravnega reda RS s tem, ko zanika temeljna načela pravne države in načelo delitve oblasti," so zapisali poslanci Zaresa.

Poslanec SDS Gorenak je v odzivu na Potrčeve očitke, da so njegove izjave neprimerne in kažejo na pomanjkljivo pravno kulturo, dejal, da pri svojih besedah vztraja. Pet ustavnih sodnikov od devetih oz. pičla večina je po njegovem odločila v korist "odvetniškega, finančnega in še kakšnega lobija".

"Kakor koli se minister Zalar, pet ustavnih sodnikov pa mu je pritrdilo, sklicuje na t.i. brezplačno pomoč in zastopanje po uradni dolžnosti, to preprosto ni res," je prepričan poslanec SDS. Če je bil to razlog za spremembo zakona o odvetništvu, bi lahko minister spremenil zakon samo v tej smer, pa ga ni, je dejal Gorenak.

Poslanska skupina SLS pa je presenečena nad odločitvijo ustavnega sodišča, da bi z odložitvijo uveljavitve oz. z zavrnitvijo novele zakona o odvetništvu lahko nastale protiustavne posledice. Menijo, da ni pravne in dejanske podlage, da je ustavno sodišče iz navedenih razlogov prepovedalo referendum, so zapisali v sporočilu za javnost.