Kongres EPP poteka prav pred junijskimi volitvami v Evropski parlament, na njem pa naj bi največja politična skupina v parlamentu v Strasbourgu oz. Bruslju zagnala predvolilno kampanjo. Sicer pa kongres poteka tudi v luči prizadevanj Varšave, da bi najvišji sedež v Evropskem parlamentu zasedel nekdanji poljski premier Jerzy Busek, ki se bo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pri tem spopadel z italijanskim kandidatom Mariom Maurom.

Srečanje EPP v Varšavi poteka tudi v letu, ko Poljska praznuje 20. obletnico padca komunizma. Nekdanji vodja Solidarnosti Lech Walesa bo kot osrednji govornik na kongresu nastopil danes, že v sredo pa so si udeleženci lahko ogledali dokumentarne posnetke izpred 20 let, ko je Walesa sprožil demokratične reforme.

Na kongresu bodo nastopili tudi drugi ugledni gostje, med njimi med prvimi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Predsednik EPP Wielfred Martins pa je ob odprtju dogodka že spregovoril in pri tem izrazil spoštovanje do vloge Walese pri uvajanju demokracije na Poljskem. V poljsko prestolnico so sicer nekateri visoki gostje dopotovali že v torek.

Poljski premier Donald Tusk se je tako v torek že srečal z britanskim in italijanskim kolegom Gordonom Brownom in Silviom Berlusconijem, v sredo pa s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom. Na kongresu naj bi bila navzoča tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Kongres organizirata poljski vladajoči stranki, Državljanska platforma (PO) premiera Tuska in Poljska ljudska stranka (PSL) gospodarskega ministra Waldemarja Pawlaka. Obe stranki sta članici EPP.

Iz Slovenije se kongresa udeležujejo delegacije SDS pod vodstvom predsednika stranke Janeza Janše, delegacija SLS pod vodstvom podpredsednika Janeza Podobnika in delegacija NSi pod vodstvom njene predsednice Ljudmile Novak. Kot so sporočili iz SDS, bo Janša zbranim spregovoril o vlogi Evropske unije v svetu, pri čemer bo predstavil izkušnje Slovenije kot predsedujoče EU. Izpostavil bo tudi ključne izzive, ki so pred EU v prihajajočem obdobju, predvsem v luči globalne gospodarske krize.

Novakova pa je v sredo že sodelovala na okrogli mizi z naslovom Premagovanje demografskih izzivov. Uvodoma je izrazila zaskrbljenost nad podatki, ki kažejo demografsko sliko Evrope. Opozorila je tudi, da Evropa vse prevečkrat bolj podpira kapital kot družino. Med drugim pa je tudi izrazila nestrinjanje, da bi Evropa svoje demografske izzive reševala samo s politiko priseljevanja, so sporočili iz NSi.

Na kongresu sodeluje tudi evropski poslanec in podpredsednik EPP Lojze Peterle (NSi), ki je ob robu dogodka predsedniku odbora za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu Jaceku Saryusz-Wolskemu izročil pismo, v katerem se je kritično odzval na njegove nedavne izjave na nemškem radiu WDR glede Hrvaške in Slovenije, v katerih naj bi govoril o slovenskem egoizmu, so še sporočili iz NSi.

V Varšavi so sicer navzoči tudi predstavniki Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) in Hrvaške ljudske stranke (HSS), med njimi hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković. V poljski prestolnici pa danes pričakujejo še hrvaškega premiera Iva Sanaderja.

V Varšavi sicer zaradi kongresa vladajo izredne razmere. Več ulic v središču mesta je zaprtih za promet, pa tudi za pešce. Nekateri sindikati pa so dogodek izkoristili za protest proti politiki EU.