"Prejšnji teden sem predstavil dopolnjen, zelo pazljivo izdelan in uravnotežen kompromisni predlog, ki upošteva temeljne cilje obeh držav in prinaša rešitev, s katero sta obe strani zmagovalki," je še poudaril komisar. "Sedaj pričakujem pozitivna odgovora kmalu, in to v začetku maja," je dodal.

Komisar Rehn je tudi potrdil besede podpredsednika češke vlade v odstopu Alexandra Vondre, da je bila današnja razprava o zastoju Hrvaške, prva formalna razprava sploh na ministrski ravni EU, zelo konstruktivna. "Razumem, da hočejo države članice vedeti, kaj se dogaja po dolgem zastoju in skoraj štirih mesecih prizadevanj Evropske komisije," je dejal.

V povezavi s spornim delom predloga, ki ga Slovenija in Hrvaška tolmačita različno - torej ali predvideva ločitev dvostranskega vprašanja od pogajanj Hrvaške z EU, je Rehn ponovil znano stališče Evropske komisije: "Namen komisije je pomagati najti rešitev za vprašanje meje in deblokirati hrvaška pristopna pogajanja."

Komisar je tudi vnovič poudaril, da so pogovori s Slovenijo in Hrvaško sedaj v zelo občutljivi fazi. "Še je čas za tiho diplomacijo in ne želim razvnemati vzdušja z javnimi izjavami o vsebini predloga," je dejal Rehn in izrazil hvaležnost, ker so ministri danes podprli njegov predlog.

Rehn je na koncu ponovil izjavo, ki jo je dal ob prihodu na zasedanje, češ da sta državi pretekli že skoraj vseh 42 kilometrov maratona, in ju pozval, naj zdržita še zadnji krog, da ne bi zgrešili cilja, ki je zdaj že tako blizu. Davi je Rehn poudaril, da sta državi sedaj na ključni prelomnici v pogovorih z EU.

Vondra: Zaradi zastoja Hrvaške pri vstopu v EU je veliko na kocki, tudi za regijo

Zaradi zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU je na kocki časovni okvir hrvaških pogajanj; poleg tega zastoj ne vpliva le na Hrvaško, temveč na celotno regijo, je danes v Luksemburgu opozoril podpredsednik češke vlade v odstopu Alexandr Vondra. Zato je češko predsedstvo vprašanje zastoja Hrvaške tudi postavilo na agendo zunanjih ministrov, je pojasnil.

"Ves čas razprave o Hrvaški sem bil v sobi in zagotovim vam lahko, da je bilo vzdušje konstruktivno. Veliko držav članic je govorilo, razprava je trajala skoraj uro. Vse so se obnašale prijazno, nisem videl nikakršnega brcanja Slovenije v kot," je Vondra ponazoril vzdušje, v katerem je potekala prva uradna razprava o tem na ministrski ravni EU.

Toda po drugi strani se po njegovih besedah večina držav članic zaveda političnega pomena zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU in nujnosti, da se stvar reši, ker je veliko na kocki - to je bil, kot že omenjeno, tudi razlog, zakaj je češko predsedstvo to vprašanje uvrstilo na dnevni red zasedanja.

Vondra je tudi ocenil, da je predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za način reševanja vprašanja meje, ki bi Hrvaški omogočil nadaljevanje pogajanj z EU, "razumna podlaga za iskanje rešitve". "Verjamemo, da bi ta sedaj morala biti na dosegu," je dodal.

"Kar sem še slišal v sobi, je masivna podpora držav članic Rehnovemu predlogu," je še dejal Vondra. "Premakniti se moramo naprej, ne smemo dolgo čakati, saj je veliko na kocki," je poudaril in dodal, da tako predsedstvo tolmači, kar je bilo slišati in videti v sobi med razpravo o Hrvaški.