"Sicer veste, kaj se lahko zgodi - Srbija je blokirana že mesece," je menil Asselborn. EU pričakuje poročilo glavnega haaškega tožilca Sergea Brammertza Združenim narodom, je spomnil minister in dodal, da "tega ne gre podcenjevati". "Prepričan sem, da hrvaška vlada to lahko stori," je menil.

Sicer pa je Asselborn dejal, da vse države članice podpirajo najnovejši kompromisni predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za način reševanja vprašanja meje, ki bi Hrvaški omogočil nadaljevanje pogajanj z EU. "Tribunal mora poskušati najti rešitev, EU ne more reševati dvostranskih problemov, lahko le pomaga k rešitvi," je dejal.

"Olli Rehn je predlagal tribunal - v francoščini rečemo arbitražno sodišče," je minister potrdil nekatera ugibanja o elementih Rehnovega predloga. Tribunal bo imel po njegovih besedah dve nalogi: "Najprej, rešiti vprašanje meje na morju in kopnem, nato pa še vprašanje dostopa do morja - to je za Slovenijo pomembno."

"Upam, da bosta Slovenija in Hrvaška imeli politično voljo za dosego rešitve. Pomembno je, da se to stori zelo hitro," je še poudaril luksemburški minister. "Gre za hrvaški postopek za članstvo. To bi lahko bil problem, ne samo tukaj, v Bruslju, ampak tudi za javno mnenje. Torej obstaja interes na obeh straneh, da se to konča," je sklenil.

Ministri EU prvič formalno o zastoju Hrvaške zaradi Slovenije

Zunanji ministri EU, med njimi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, danes v Luksemburgu prvič formalno razpravljali o zastoju Hrvaške na poti v EU zaradi vprašanja njene meje s Slovenijo, potem ko je češko predsedstvo EU minuli teden zaradi še nerešenega problema drugič preložilo pogajalsko konferenco s Hrvaško, tokrat za nedoločen čas.

Časa po mnenju virov pri predsedstvu, ki se mu sicer izteka polletno vodenje EU, v katerem želi doseči določene rezultate, ni veliko. "To je vprašanje dni, ne tednov," so odgovorili na vprašanje, kdaj pričakujejo odgovor Rehnu. Hrvaška stran je bila po sestankih v sredo optimistična, slovenska pa je previdno sporočila le, da bo predlog preučila.

"Rehn poskuša doseči, da bi se obe strani dogovorili o mehanizmu, ki bi omogočil rešitev spora, ne da bi ga prenesli na Meddržavno sodišče v Haagu in ne da bi Slovenija še naprej blokirala številna poglavja v pristopnih pogajanjih Hrvaške," so Rehnova prizadevanja opisali tuji diplomatski viri v EU.

Več diplomatskih virov v EU sicer vztraja, da dvostranska vprašanja ne bi smela ovirati pogajalskega procesa. Nekateri pa izrecno opozarjajo na to, da je na kocki verodostojnost širitvenega procesa, ki je pomemben za celotno regijo. "Želimo, da se širitev na Balkan nadaljuje, saj če imamo niz dvostranskih sporov, to ni dobro," menijo.