"Danes imamo kot polnopravna članica Nata precej močnejši položaj, kot pa smo ga imeli pred tremi dnevi. Zagotovo bo tudi slovenska blokada povsem drugače obravnavana. Ne rečem, da bo takoj odpravljena, ampak zagotovo sledi zaključek, da če je Hrvaška lahko z odprtim vprašanjem meje vstopila v zvezo Nato, lahko z nerešenim vprašanjem meje s Slovenijo vstopi tudi v EU," je poudaril hrvaški premier, ki je na novinarski konferenci po zaključku prvega hrvaškega vrha Nato v vlogi polnopravne članice nastopil skupaj s predsednikom Stipetom Mesićem.

"Gre za dve povezavi, ki se dopolnjujeta, ki delita skupne vrednote," je nadaljeval Sanader. Hrvaška si bo še naprej prizadevala za spoštovanje teh evropskih načel, je dodal.

Sanader je še pojasnil, da sta ob robu vrha na kratko nekaj besed izmenjala tudi s slovenskim premierom Borutom Pahorjem. Slovenskemu kolegu je zagotovil, da dogovor iz Mokric, da se bosta sestala, še velja. Po njegovem predlogu naj bi bilo to še v aprilu, na hrvaški strani, je pojasnil. Sicer pa jima je Pahor že v petek zvečer na uvodni delovni večerji čestital ob sprejemu Hrvaške v Nato, je povedal Mesić.

Hrvaška bo sicer vztrajala, da je potrebno hrvaška pogajanja z EU ločiti od reševanja vprašanja meje in da se meje ne riše politično, ampak v skladu z mednarodnim pravom, je dejal. "V Evropi ne sme biti dvojnih meril," je še poudaril. Če se držimo načel, na katerih sloni EU in na katerih je bila ta zveza ustanovljena, potem "tu zagotovo ni načel izsiljevanja; morala bi biti načela solidarnosti in sodelovanja", je še dodal.

O slovensko-hrvaškem sporu se je hrvaški politični vrh ob robu zasedanja Nata v Strasbourgu pogovarjal tudi z drugimi zavezniki, sta še povedala Mesić in Sanader. Mesić je pri tem izpostavil ameriškega predsednika Baracka Obamo, francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in nemško kanclerko Angelo Merkel. Sicer pa so se pogovarjali "s celim nizom" premierov in predsednikov članic Nata, ki so po Mesićevih besedah izrazili razumevanje za hrvaška stališča.

Sanader pa je pri tem še pozval novinarje, naj dopustijo, "da tudi diplomacija dela svoje". "Ne želimo sodelovati v javnem polemiziranju; pustite, da tiha diplomacija v zakulisju opravlja svoje delo. Tu smo zelo aktivni in moram reči, da imam dober občutek," je še dejal hrvaški premier.