Po naših informacijah bo namreč kadrovska komisija, ki jo je v ponedeljek ustanovil nadzorni svet, že jutri obravnavala predlog o imenovanju tričlanske uprave, ki sta ga pripravila Petrol in NFD, največja lastnika Istrabenza, in takojšnji razrešitvi Bavčarja. Že včeraj je njegov takojšnji odhod zahtevala tudi NLB, sicer največja upnica Istrabenza: "Zamenjava bi morala biti opravljena takoj, hkrati z imenovanjem novega prvega moža, v katerega bi imele banke zaupanje in bi pripravil nov sanacijski program skupaj z načrtom finančnega prestrukturiranja."

Kljub temu bi se lahko pri imenovanju nove uprave na nadzornem svetu zapletlo. Po predlogu lastnikov bi namreč v njej sedel le en član, ki bi ga predlagale banke upnice (Marko Jazbec, ki bi tudi vodil upravo), in dva, ki bi ga predlagala lastnika. Po neuradnih informacijah naj bi tako Petrol v upravo predlagal Janeza Grošlja, svojega vodjo sektorja energetike. Statut Istrabenza sicer dopušča upravo z največ tremi člani, ki lahko za zastopanje družbe pooblastijo bodisi prokurista bodisi druge osebe.

Iz NLB so včeraj lastnikom dali jasno vedeti, da so banke upnice "dejansko ekonomske lastnice Istrabenza". To, tako naši viri, zelo verjetno pomeni, da bodo banke, ki v nadzornem svetu Istrabenza nimajo predstavnika, blokirale poskus imenovanja uprave, v kateri ne bodo imele glavne besede, kar so jasno nakazale tudi z neprivolitvijo v reprogramiranje posojil in skupno prodajo Istrabenzovih naložb.

"Prav tako je glede na dejstvo, da je lastniški kapital v Istrabenzu močno načet, od bank upnic v veliki meri odvisna nadaljnja usoda Istrabenza. Zato bi od lastnikov pričakovali takšno imenovanje nove uprave, ki bi bilo v soglasju in željami bank upnic," dodajajo v NLB, ki jo vodi Draško Veselinovič. Kot smo že poročali, se je vseh devetnajst bank še pred ponedeljkovo sejo nadzornega sveta Istrabenza dogovorilo, da v upravo Istrabenza predlagajo Jazbeca, a nadzorni svet njihovega predloga ni obravnaval - po neuradnih informacijah zato, ker naj bi nepodpisani predlog za Jazbečevo imenovanje poslali nadzornikom kar po elektronski pošti.

Kot so še pojasnili v NLB, "se bodo banke o novonastali situaciji (danes, op. a.) posvetovale med seboj in ustrezno ukrepale". Ključno sporočilo lastnikom pa bi se lahko skrivalo v naslednjem stavku iz sporočila NLB: "Vedeti je seveda tudi treba, da s koncem marca poteče odlog dolgov Istrabenza in da so nekatere banke medtem že sprožile mehanizme svojih zavarovanj."

V primeru novih nesoglasij med lastniki Istrabenza in bankami bi lahko vodo na svoj mlin speljal tudi Igor Bavčar. Poleg tega, da med tekoče posle, ki naj bi jih vsaj še nekaj dni opravljal, sodi tudi podpis pooblastila za glasovanje na volilni skupščini Petrola, kjer je še vedno možen nastanek koalicije nedržavnih lastnikov, je Bavčarjev temeljni interes povezan z ohranitvijo četrtinskega lastniškega deleža Istrabenza (ali vsaj tistega, kar bo od njega ostalo), ki bi v primeru stečaja izpuhtel. To lahko prepreči le dogovor bank (z ali brez prisilne poravnave), katerih odločnost, tako se zdi, povečujejo prav zapleti z lastniki.