Zaradi neizkušenosti v smrt

Priljubljenost kombinacije treh športov - plavanja, kolesarjenja in teka – z leti vse bolj narašča, zlasti ker tovrstna tekmovanja organizirajo v dobrodelne namene. Tako se na nanje prijavljajo tudi ljudje brez kondicije, ki niso vajeni takšnih naporov. Vsako leto je v Ameriki na sporedu okoli tisoč triatlonov, v katerih sodeluje več sto tisoč ljudi. „Običajno udeleženci pred prijavo niso opravili zdravniškega pregleda, ki bi izključil morebitno okvaro na srcu,“ je povedal dr. Kevin Harris, kardiolog na inštitutu Minneapolis Heart Institute, in dodal, da je plavanje v bazenu nekaj povsem drugega kot v jezeru ali reki.

„Vsakdo, ki skoči v mrzlo vodo, ve, kakšen stres to pomeni za njegovo srce,“ je pristavila dr. Lori Mosca, predstojnica preventivne kardiologije v newyorški prezbiterijanski bolnišnici in predstavnica za odnose z javnostmi pri ameriški zvezi srčnih bolnikov. Hladna voda skrči žile, kar povzroči, da mora srce bolj „trdo“ delati, hkrati pa povzroča neenakomeren utrip.

Več vrst stresov

Poleg temperaturnega šoka je prisoten še stres zaradi tekmovanja, vse skupaj pa se lahko sprevrže v „zastrašujoč položaj, v katerem moraš nadaljevati boj, sicer lahko utoneš,“ je izpostavila Mosca. Plavalci tudi težko signalizirajo, če potrebujejo pomoč, kakor lahko to storijo pri kolesarjenju ali teku, je poudaril Harris, zaradi množice v vodi in škropljenja pa reševalci težko opazijo nekoga, ki je v težavah.

Znanstveniki so raziskavo, ki je vzbudila skrb, opravili med januarjem 2006 in septembrom 2008, in sicer na 922.810 triatloncih. Zato zdravniki priporočajo, da se udeleženci napornih tekmovanj pred njim odpravijo na pregled in se prepričajo, da nimajo skritih težav s srcem. Pred tekmo naj veliko trenirajo, zlasti v odprtih vodah, se pripravijo na nizko temperaturo vode tik pred začetkom ter med plavanjem nosijo zaščitno obleko. Prepričajo naj se, da je na licu mesta reševalna skupina z vso potrebno opremo.