Vsak dan lastništva koprskega holdinga je Skupino NFD, torej NFD Holding in Maksimo Invest, stal okoli 317.000 evrov. Pri tem niso upoštevani stroški financiranja. Vse družbe so namreč po dostopnih informacijah nakup Istrabenza financirale pretežno s posojili, zaradi padca njegove delnice pa so morale že večkrat zastaviti tudi preostale naložbe iz svojega portfelja. Po dostopnih podatkih sta morali družbi iz Skupine NFD za zavarovanje posojil zastaviti že več kot tretjino svojih naložb, vendar za zdaj ni znano, katere. Predsednik uprave Maksime Invest Milan Ževart se namreč na naše klice ni odzival, prvi mož NFD Holdinga Stanislav Valant pa teh podatkov ni želel razkriti. "Banke so dobro zavarovane, vse pa bo razvidno v letnem poročilu."

Prav NFD in Maksima sta tudi v najresnejših finančnih težavah, saj sta z naložbo v Istrabenz tvegala znaten del svojega kapitala. Posojila za delež v Istrabenzu bi namreč družbi lahko odplačali le z razprodajo naložb, a je malo možnosti, da bi v trenutnih razmerah našli primerne kupce.

Tudi z dividendami iz preostalih naložb družbi ne bosta mogli odplačati posojil, saj ne bodo zadoščale niti za pokritje stroškov obresti. Lani sta sicer Maksima Invest in NFD Holding prejela za 3,85 milijona evrov Istrabenzovih dividend, medtem ko letos na ta vir prihodka ne moreta računati. Če se NFD Holding v družbah, kjer je pomemben lastnik (Hoteli Bernardin, Etol, Melamin, Sava, Terme Maribor...), ne bo odločil za finančno izčrpavanje družb, bi lahko v najboljšem primeru prejel le za okoli 1,5 do 2 milijona evrov dividend, kar bi zadoščalo za pokritje polovice bančnih obresti. Še manjši delež obresti bi z dividendami pokrila Maksima Invest, ki se lahko letos nadeja le za nekaj 100.000 evrov dividend, kar je nekajkrat manj, kot bo znašal račun za obresti.

matjaz.polanic@dnevnik.si