Podjetje SCT je ob odkritju posmrtnih ostankov 1179 žrtev povojnih pobojev samo poskrbelo za njihov izkop, sodnomedicinsko oceno, pogreb in izgradnjo kostnice ter za to odštelo več kot 640.000 evrov. Ta znesek je v devetih letih narasel na 1,2 milijona evrov, je poročala televizija.

Ker vlada podjetju stroškov ni povrnila, so se v podjetju odločili vsoto izterjati. Državno pravobranilstvo je v imenu Bajukove, nato Drnovškove, Ropove in Janševe vlade trdilo, da za posmrtne ostanke pobitih Hrvatov vlada ni pristojna.

Kot je povedal zastopnik SCT Zoran Hartman, je država ves čas trdila, da je ekshumacija in s tem povezani stroški oz. postopki stvar občine. Država se je pri tem sklicevala na neki zakon iz leta 1978, ki ureja skrb za vojna grobišča in tudi povojna grobišča, je dejal Hartman. Dodal je, da to ni bilo niti v pogodbi niti ne izhaja iz zakona.

Okrožno in višje sodišče sta ugotovila, da urejanje grobov usmrčenih vojnih ujetnikov na ozemlju Slovenije sodi v državno pristojnost. Sodba je pravnomočna, denar so iz vladnega proračuna že pobrali. V času Janševe vlade pa so na vrhovno sodišče vložili zahtevo za revizijo postopka, kjer so državni pravobranilci v imenu vlade še naprej menili, da za povojne žrtve ni pristojna vlada, niti občina, temveč podjetje SCT.