Kot je včeraj v Ljubljani dejal slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, evropska komisija mediacijo razume kot pot k dokončni rešitvi vprašanja meje, ki bi vzporedno vodila k nadaljevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Slovenija ta predlog podpira, Hrvaška, ki vztraja, da naj bi bila mediacija le pot k reševanju mejnega vprašanja na Meddržavnem sodišču v Haagu, pa je od predloga komisije bolj oddaljena. Vodja hrvaške diplomacije Gordan Jandroković je v Zagrebu Sloveniji očital, da ni pripravljena niti na reševanje mejnega spora v Haagu niti na deblokado hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Češko predsedstvo EU pa je sporočilo, da razmišlja o odlogu pristopne konference za Hrvaško.

Čeprav Slovenija in Hrvaška načelno sprejemata predlog evropske komisije, da bi vprašanje meje med državama reševali z mediacijo, pa še vedno ni soglasja glede osnovnega vprašanja - k čemu naj mediacija vodi, je po torkovem bruseljskem srečanju z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom in hrvaškim zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovićem včeraj v Ljubljani opozoril vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar.

Evropska komisija mediacijo razume kot pot k dokončni rešitvi vprašanja meje, ki bi vzporedno vodila k nadaljevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU, je poudaril minister. Slovenija predlog evropske komisije sprejema, Hrvaška - ta mediacijo vidi kot pot, ki bi mejni spor pripeljala pred Meddržavno sodišče v Haagu - pa je po Žbogarjevih besedah v tem trenutku od predloga evropske komisije bolj oddaljena.

Hrvaški zunanji minister Jandroković stvari vidi drugače: "Slovenska stran za zdaj ni pripravljena na to, da rešitev mejnega spora prepustimo Meddržavnemu sodišču v Haagu, niti na deblokado pogajanj, zato bomo prihodnji teden nadaljevali s pogovori," je dejal na novinarski konferenci v Zagrebu.

Slovenija in Hrvaška se torej razhajata pri temeljnem vprašanju: ali naj bo mediacija končna rešitev vprašanja meje ali le pot h končni rešitvi? Slovenija pričakuje dogovor na papirju, v katerem bodo opredeljeni modalitete in cilj mediacije, je Žbogar predstavil slovenska pričakovanja. Ko bo ta dogovor usklajen, se bo nadaljeval proces pogajanj EU s Hrvaško, je bil jasen vodja slovenske diplomacije in ponovil: Slovenija bo zadržke glede nadaljevanja hrvaških pogajanj z EU umaknila, ko se bodo spremenile okoliščine, ki so do blokade pripeljale.

Žbogar je tudi prepričan, da članice EU zelo dobro razumejo slovenska stališča. "Slovenija ima zaveznike," je zatrdil Žbogar, ki je prepričan, da smo lahko zadovoljni z razumevanjem, ki ga imamo znotraj EU. Jandroković pa je na vprašanje, ali evropska komisija in številne članice EU res podpirajo slovensko stališče, da bi mediacija morala dokončno rešiti mejno vprašanje, odgovoril, da velik del članic EU podpira prav hrvaško stališče, da se mora mejni spor reševati v Haagu. "Hrvaška ne zahteva ničesar, kar ni v skladu z mednarodnim pravom in evropskimi načeli," je dejal Jandroković. Ni želel ugibati o tem, kaj se bo zgodilo, če Rehnova pobuda propade. Zagotovil je, da ne bo nič dramatičnega, če prihodnje pristopne konference ne bo konec marca.

Hrvaški mediji so sestanek obeh zunanjih ministrov opisali kot neuspešen. Premier Ivo Sanader pa je v saboru pred poslanci ponovil, da bo Hrvaška vstopila v Unijo, ne da bi se odrekla centimetru svojega ozemlja. Kdaj se bo to zgodilo, pa je trenutno nepomembno .