Hrvaška je danes podprla pobudo Evropske komisije o reševanju vprašanja meje s Slovenijo z mediacijo, ki pa mora državama pomagati pri oblikovanju predloga sporazuma o prenosu vprašanja meje pred Meddržavno sodišče v Haagu, so sporočili po današnjem srečanju hrvaškega premiera Iva Sanaderja in predsednika Mesića s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank v Zagrebu.

Mesić je sicer prav zaradi poti v Osijek današnje srečanje v Zagrebu predčasno zapustil in ob tem ni dajal izjav. Kot je ponovil kasneje v Osijeku, "Slovenija ni več hrvaški, temveč mednarodni problem", saj je dejstvo, da si Evropa želi širitve in da si Hrvaška želi članstva tako v Evropski uniji kot v Natu.

Vnovič je tudi izrazil prepričanje, da bo Hrvaška do konca leta pripravljena za vstop v EU. "Slovenija očitno pozablja, da je imela tudi Hrvaška v bivši Jugoslaviji na primer dostop do Avstrije, sedaj pa je med njima Slovenija. Po tej logiki bi morala Hrvaška sedaj iskati koridor za dostop do Avstrije," je dejal hrvaški predsednik.

Poudaril je še, da ima Slovenija tudi sedaj dostop do odprtega morja ter da se je "s Slovenijo težko pogajati, še posebej ker je slovenski parlament sprejel odločitev o meji na piranski obali", je Mesićevo izjavo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.

Rehn: Hrvaško stališče o mediaciji je korak naprej k evropskemu posredovanju

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Bruslju hrvaško stališče o mediaciji pozdravil kot "korak naprej k evropskemu posredovanju". Sedaj imamo obe izhodiščni stališči, a še vedno se moramo dogovoriti o pogojih posredovanja, delo še poteka, je dejal Rehn in povedal, da se bo z obema ministroma spet sestal v torek v Bruslju.

Rehn je hrvaško stališče pozdravil kot "korak naprej k evropskemu posredovanju", ki bi privedlo k rešitvi vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško ter omogočilo nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU.

Sedaj je treba podrobno preučiti obe stališči, je poudaril Rehn. Evropska komisija ima sedaj po njegovih besedah na mizi izhodiščni stališči obeh držav, a še vedno se je treba dogovoriti o pogojih mediacije.

O tem bo komisar Rehn, kot je potrdil danes, s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, govoril na srečanju v torek v Bruslju.