Evropska komisija pričakuje, da se bodo srečanja udeležile vsaj članice, ki jih zadeva ali proizvodnja ali dobava vozil tega ameriškega podjetja. Na neformalnem srečanju naj bi se pogovorili o ukrepih in izmenjali informacije, da bi povečali transparentnost, je dejal tiskovni predstavnik komisarja za industrijo Günterja Verheugna Ton van Lierop.

Pogovori se ne bodo dotikali samo držav, kjer ima GM tovarne - med njimi Belgija, Velika Britanija, Nemčija, Španija, Portugalska in Švedska -, ampak tudi tistih, kjer imajo sedež podizvajalci. Verheugen je prejšnji teden izrazil upanje, da bodo "vsi ukrepi v Evropi usklajeni in da ne bo nihče ukrepal sam".

GM, ki se sooča s težavami, je ameriškemu ministrstvu za finance že odstopil patente, ki jih je pridobila njegova nemška družba Opel, francoska tiskovna agencija AFP navaja pisanje nemških medijev.

Opel v Evropi zaposluje okoli 50.000 ljudi, od tega 26.000 v Nemčiji, posredno pa naj bi bilo od družbe odvisnih 400.000 delovnih mest v Evropi.

Prejšnji teden je vodja GM Europe Carl-Peter Forster dejal, da bi lahko Opel ukinil vsaj 3500 delovnih mest, če nemška vlada ne bo intervenirala. GM je v ponedeljek objavil, da bo Opel zaradi zmanjšanja proizvodnje, ki je posledica padca povpraševanja, ukinil 250 delovnih mest v tovarni na Poljskem.

Nemška revija Der Spiegel je v soboto pisala, da namerava vodstvo Opla zapreti dve tovarni v Nemčiji in eno v Belgiji ter odpustiti 11.000 zaposlenih.