Na vprašanje, kako razume namen današnje konference, na kateri sodeluje kot edini slovenski govorec, je Peterle odgovoril: "Ne zanima me toliko kontekst, nameravam pa jasno poudariti, da Hrvaška ne more napredovati z lobiranjem ali s pritiski na državo članico. Rešitev je treba najti nekje med Ljubljano in Zagrebom."

V tem smislu je Peterle pozdravil nedavno srečanje predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške. "Ne glede na hladen začetek, začetek je tukaj," je menil. "Če strani ne bosta izkoristili priložnosti, ki jo EU ponuja z mediacijo, se utegne vse skupaj odmakniti za zelo dolgo časa," je opozoril.

Na vprašanje, ali Hrvaška sploh še lahko konča pristopna pogajanja do konca leta, kar si je zadala za cilj, pa je Peterle ocenil, da obstaja "široka politična volja, da se izkoristijo vse možnosti, ki jih to leto še ponuja". A ob tem je poudaril, da je sedaj "žogica na strani Hrvaške", saj je Slovenija že izrazila načelen pristanek na mediacijo.

Peterle je sicer podprl predlog predsednika vlade Boruta Pahorja za preložitev pristopne konference Hrvaške z EU, napovedane za 27. marec, na april ali maj. "Proces je pomembnejši kot datumi. V tem smislu se mi zdi Pahorjev predlog umesten, da bi vmesni čas izrabili za politične dogovore, ki bi vodili k rešitvam," je menil.

"Kar se Slovenije tiče, vodi pot naprej samo preko političnih dogovorov, v katerih bodo odstranjene ovire za slovenski ne," je Peterle nakazal, kakšna rešitev bi bila sprejemljiva za Slovenijo, medtem ko je hrvaška stran doslej jasno vztrajala pri sodišču. "Preveč se je govorilo o blokadi, premalo pa o razlogih za slovenski ne," je še menil Peterle.

Peterle je tudi spomnil, da ni Slovenija edina, ki je izrazila določene zadržke v pogajanjih s Hrvaško. "Nekatere ima Evropska komisija, nekatere imajo nekatere države članice," je povedal. Najtrši oreh za Hrvaško v pogajanjih s komisijo sta pravosodje in ladjedelnice, nekatere države pa opozarjajo na nezadostno sodelovanje s haaškim sodiščem.

Današnjo konferenco z naslovom Hrvaška - naslednja država članica in izzivi pred njo je pripravil poslovni svet Hrvaške in EU (Croatia-EU Business Council) v sodelovanju z bruseljskim spletnim biltenom EUobserver. Glavna tema prvega dela konference, ki so se ga udeležili komisar za širitev Olli Rehn, glavni hrvaški pogajalec Vladimir Drobnjak in Peterle, je bil spor med Slovenijo in Hrvaško.

"Poskušamo pomagati pospešiti proces vstopanja Hrvaške v EU, narediti vse, kar lahko, da bi imela hrvaška podjetja poštene pogoje za poslovanje ob vstopu Hrvaške v EU, da ima Hrvaška prehodna obdobja tam, kjer jih potrebuje," je sicer namen konference pojasnil član poslovnega sveta Hrvaške in EU, James Wilson. "Želimo, da bi bila ta konferenca v korist hrvaškim podjetjem," je dejal.