Pahor je v oddaji Vroči mikrofon na Valu 202 še priznal, da je pričakoval, da se bo hrvaška stran v ponedeljek tako kot Slovenija načelno odločila za mediacijo, ki jo je predlagala Evropska komisija. "Očitno je hrvaška stran eliminirala vse dvostranske možnosti za dogovor, če drži, kar je v ponedeljek dejal hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković," je dejal. Pojasnil je, da je Slovenija vnovič naredila poskus, da bi morda le prišlo do rešitve - s pomočjo tretjega, v tem primeru z mediacijo, Hrvaška pa si je vzela še en teden odmora. "Čas teče. Videli bomo, kaj je možno, poiskali primerne rešitve," je še dejal Pahor.

Po njegovih besedah je sicer tudi slovenska politika s tem, ko si je Hrvaška v ponedeljek vzela še teden dni časa, pridobila manevrski prostor, zlasti pa čas za neformalna posvetovanja. Premier je ob tem napovedal, da na današnjem posvetu z vodji parlamentarnih strank ne bodo sprejemali dokončnih sklepov, temveč bodo izmenjali mnenja, kaj je "prava pot za naprej". "Slovenija si želi, da bi lahko bile spremenjene okoliščine, v katerih smo izrazili zadržke glede napredka Hrvaške v pogajanjih z EU, vendar pa morajo biti te okoliščine spremenjene, sicer našega drugačnega stališča ne bo," je ponovil predsednik slovenske vlade.

"Storili smo prav, ko smo se decembra odločili, kot smo se. Sicer bi probleme pometli pod preprogo in potem bi vsi eksplodirali, ko bi bila Slovenija v procesu ratifikacije pristopne pogodbe s Hrvaško," je poudaril Pahor. "Menim, da bi se problemi zgostili do te mere, da bi politično eksplodirali. To bi imelo zelo zelo slabe posledice za dvostranske odnose in za naš položaj v Evropi," je dodal. Ob tem je ponovil, da Slovenija nima nobenega razloga, da bi ovirala Hrvaško, mora pa zaščititi svoje interese.

Napovedal je še, da se bo vlada v četrtek seznanila s poročilom dosedanjega predsednika slovenskega dela slovensko-hrvaške skupine mednarodnopravnih strokovnjakov za vprašanje meje Mihe Pogačnika o delu komisije in nato odločila, ali naj komisija nadaljuje z delom.

Pahor je ob tem poudaril, da mešana komisija žal ni prišla do "zadostnih stičnih točk". Je pa prišla do dveh: da je treba določiti mejo na kopnem in na morju in da je presečni datum 25. 6. 1991. Ni pa se dogovorila za obliko posredovanja tretjega niti za pravni okvir.