Delavci bodo tako morali svojo udeležbo na stavki vnaprej napovedati. V primeru, da bo sindikat, ki želi napovedati stavko, podpiralo manj kot 20 odstotkov delavcev, je po zakonskem predlogu predviden referendum, na katerem bo moralo stavko podpreti najmanj 30 odstotkov volivcev, je pojasnil italijanski minister za delo in socialne zadeve Maurizio Sacconi. Kot je pojasnil, želi vlada Silvia Berlusconija s tem ukrepom zmanjšati število stavk v javnem prometu.

Število stavk v italijanskem javnem prometu je v lanskem letu predstavljalo skoraj 40 odstotkov vseh 1340 stavk v državi ali približno dve na dan, zaradi česar sta bila predvsem cestni in letalski promet pogostokrat popolnoma ohromljena. Sacconi je dejal, da bodo spremembe zagotovile učinkovitejše skladje med "sveto in zavarovano pravico do stavkanja ter pravico do svobodnega premikanja".

Stavkajoči morajo odslej navesti članstvo v sindikatu

Zakonski predlog po poročanju Anse med drugim od delavcev zahteva, da navedejo naziv sindikata, katerega člani so, kar naj bi vladi omogočilo boljše odpravljanje neprijetnosti, ki jih povzročajo stavke. Če bosta predlog zakona potrdila poslanska zbornica in senat, bodo tiste, ki blokirajo ceste, avtoceste in letališča, doletele administrativne sankcije.

Sindikati so do vladnega predloga kritični. Generalni sekretar Italijanskega sindikalnega združenja Luigi Angeletti je vlado obsodil, da "napada posameznikovo svobodo", vodja levičarske Italijanske generalne konfederacije dela Guiglielmo Epifani pa je zakonski osnutek označil za "trojanskega konja", ki bo služil odpravi delavčeve ustavne pravice do stavkanja.