V pretepu in požaru je bilo po podatkih policije lažje ranjenih deset ljudi, med njimi tako pripadniki policije kot tudi tunizijski nezakoniti priseljenci, ki so z gladovno stavko opozarjali na nestrinjanje s predvideno premestitvijo njihovih 107 rojakov v Rim, od koder naj bi bili izgnani iz Italije. Policija je upor priseljencev že zatrla.

Medtem pa se požar, ki je izbruhnil v centru za tujce, v katerem je trenutno nastanjenih nekaj več kot 800 priseljencev, še vedno širi. Lokalne oblasti se celo bojijo, da bi onesnažil morje, odsvetovala pa naj bi pitje deževnice. Župan Lampeduse Dino De Rubeis je prepričan, da so požar podtaknili priseljenci. Italijanskega premiera Silvia Berlusconija je pozval, naj nemudoma posreduje v nastalih razmerah, zahteval pa je tudi odstop notranjega ministra Roberta Maronija. "Zahvaljujoč delovanju ministra (Maronija) obstaja tveganje, da bo na Lampedusi prišlo do pokola, bodisi med priseljenci bodisi med zaposlenimi v centru in med prebivalci," je opozoril De Rubeis.

Lampedusa, otok, ki je dolg približno devet kilometrov in širok približno tri kilometre, se nahaja v Pelagijskem otočju in je cilj številnih nezakonitih priseljencev iz Afrike. Lani se je na njem izkrcalo približno 31.000 tujcev. Minister Maroni, član stranke Severna liga, ki se zavzeto bori proti nezakonitemu priseljevanju, je konec lanskega leta napovedal, da bo Italija vse osebe, ki bodo nezakonito vstopile v državo, nemudoma poslala v nazaj v njihovo domovino. Kot je dejal konec januarja letos, bo Italija v roku dveh mesecev to storila s približno 500 nezakonitimi priseljenci iz Tunizije.