Mednarodna hokejska zveza (IIHF) je večino reprezentanc, ki bodo imele pravico nastopa na olimpijskem turnirju v Vancouvru, določila glede na uvrstitve na svetovni lestvici po lanskem svetovnem prvenstvu v Kanadi. Prvih devet reprezentanc so razdelili v tri predtekmovalne skupine, vsaki se bo nato konec tega tedna pridružil še po en kvalifikant. V skupini A so Kanada, ZDA in Švica, v skupini B Rusija, Češka in Slovaška, v skupni C (v katero pride najboljši kvalifikant iz Hannovra) pa Švedska, Finska in Belorusija. Kvalifikacije bodo igrale naslednje države: Nemčija, Avstrija, Slovenija in Japonska v Hannovru v skupini E, Latvija, Italija, Ukrajina in Madžarska v Rigi v skupini F ter Norveška, Danska, Francija in Kazahstan v Oslu v skupini H.

Slovenija doslej še nikoli ni nastopila na OI kot samostojna država. Zadnjič so se Slovenci v znamenju petih olimpijskih krogov s tekmeci merili leta 1984 v Sarajevu, takrat še pod skupno zastavo nekdanje Jugoslavije. V zadnjih letih je bila Slovenija podobno blizu kot tokrat v Hannovru; leta 2005 je turnir zadnje stopnje za Torino 2006 igrala v Rigi in osvojila tretje mesto, za igre v Salt Lake Cityju 2002 pa je kvalifikacije pred devetimi leti celo gostila v Ljubljani, a na turnirju prav tako osvojila tretje mesto.

Na papirju bo najmočnejša domača reprezentanca Nemčije. Domačini so še nekoliko skrivnostni, saj selektor Uwe Krupp še ni določil končnega seznama 23 igralcev, ki bodo branili barve Nemčije, medtem ko so preostali tekmeci ustrezne sezname že objavili. Nemčija je na lestvici IIHF trenutno na desetem mestu in je za las zgrešila neposreden nastop na OI, na papirju je druga najmočnejša ekipa Avstrija (15.), tik za njo je Slovenija (16.). Japonci (22.) so za večino tekmecev neznanka, toda opozorilo o nepredvidljivosti olimpijskega kvalifikacijskega tekmovanja so Azijci dali kar sami: na turnirju druge stopnje so lani jeseni na Poljskem premagali favorizirano domačo reprezentanco.

Slovenija bo v Hannover odpotovala v dokaj močni zasedbi

Manjkal bo seveda prvi zvezdnik Anže Kopitar, saj je sezona v NHL v polnem teku, ne bo niti Jana Muršaka, ki je poleti na pripravljalnih tekmah prav tako že igral za ekipo Detroita iz NHL, zdaj pa je v nižji ligi AHL. Zato pa je ameriški selektor John Harrington, ki je imel po številnih zapletih v slovenskem hokejskem prostoru sicer le nekaj dni časa za spoznavanje igralcev in uigravanje moštva, poklical nekaj slovenskih "legionarjev". Tako bodo dres z risom na prsih spet oblekli Edo Terglav, Mitja Šivic, Ivo Jan ... Ogrodje ekipe pa prihaja z Jesenic, ki so v reprezentanco tokrat prispevale 13 igralcev, ljubljanska Olimpija pa pet.

Medtem ko so Slovenci nekaj dni izkoristili za krajše priprave na Bledu, po katerih je Harrington že v nedeljo sporočil tudi nekaj igralcev, ki se jim je za projekt Vancouver 2010 zahvalil, so bili njihovi severni sosedje aktivnejši. Avstrija je v nedeljo na Dunaju v pripravljalni tekmi premagala Dansko s 4:0. Prav Avstrija bo prvi tekmec Slovenije, ekipi se bosta pomerili v četrtek popoldne. Za zadnjo zamenjavo v taboru rdeče-belo-rdečih je danes poskrbel Marco Pewal, ki je zbolel, namesto njega pa so Avstrijci v ekipo kot rezervo poklicali Michaela Raffla.

Slovenci in Avstrijci so se doslej na uradnih tekmah pomerili desetkrat, boljši izkupiček (7:3 v zmagah) imajo Avstrijci. A zadnji medsebojni dvoboj je bil po okusu Slovencev: pred štirimi leti na SP v Innsbrucku so domači morali priznati premoč z 2:6, kar je pomenilo njihov izpad iz elitne skupine. Zdaj je zadeva obrnjena, letos bodo v eliti nastopili Nemci in Avstrijci, v diviziji I pa Slovenci. Ti v dvobojih z Nemci na uradnih tekmah še niso zmagali, nazadnje je bilo v Innsbrucku visokih 9:1 za Nemce, v kvalifikacijah za OI v Ljubljani pa so Nemci zmagali s 5:2. Na dvobojih z Japonsko so Slovenci na domačem SP divizije I pred dvema letoma zmagali s 7:1, slavili so tudi na SP 2002 na Švedskem s 4:3, leto kasneje pa na Finskem igrali neodločeno 3:3.

Seznam slovenske reprezentance

Na seznamu slovenske reprezentance za olimpijske kvalifikacije v Hannovru so vratarji Robert Kristan (Mora, Švedska), Andrej Hočevar (Acroni Jesenice), Aleš Sila (Tilia Olimpija), branilci Aleš Kranjc, Mitja Robar, Miha Rebolj, Damjan Dervarič, Sabahudin Kovačevič (vsi Acroni Jesenice), Žiga Pavlin, Andrej Tavželj (oba Tilia Olimpija), Jakob Milovanovič (Briancon, Francija) ter napadalci Marcel Rodman, David Rodman, Andrej Hebar, Tomaž Razingar, Gregor Polončič, Anže Terlikar, Marjan Manfreda (vsi Acroni Jesenice), Ivo Jan (Graz 99ers, Avstrija), Edo Terglav (Briancon, Francija), Aleš Mušič, Matej Hočevar (oba Tilia Olimpija) in Mitja Šivic (Grenoble, Francija).