Kot je v izjavi za javnost zapisala Eva Irgl, notranje ministrstvo namreč na eni strani "brezkompromisno zatrjuje, da bo začelo z izvrševanjem odločb in morebiti tudi vračanjem odškodnin t.i. izbrisanim, na žrtve vojnega nasilja pa popolnoma pozablja".

Poslanka sicer meni, da sta ureditvi obeh vprašanj s stališča varovanja človekovih pravic enako pomembni, vendar je "v luči obravnavanja enakih možnosti in spoštovanja človekovih pravic" prepričana, da je treba žrtve vojnega nasilja obravnavati prednostno, saj je njihov pravno-formalni status in status njihovih svojcev neurejen dlje časa.

"Kot predsednica komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti obžalujem, da nam v minulem mandatu ni uspelo urediti vprašanja glede žrtev vojnega nasilja, vendar pa SDS jasnih zakonskih rešitev tega vprašanja nikoli ni želela doseči s preglasovanjem, takratna opozicija pa tudi ni kazala pretiranega interesa za rešitev tega vprašanja," je zapisala poslanka.

Dodaja, da če želimo nekoč postati država, ki v celoti spoštuje slehernega posameznika in človekove pravice, "potem bomo morali tudi to vprašanje urediti in najti končno rešitev, ki bo pomirila in spravila ljudi med sabo. Opravičilo in priznanje lahko pripeljeta do sprave, zakonska ureditev pa lahko nato vse to le še formalno vzpostavi," je zapisala.