"Z namenom, da bi ugotovili, ali je pripravljeni predlog zakona dovolj dobra osnova za posvet predsednikov strank in vodij poslanskih skupin, za njegove morebitne popravke ali dopolnila ter končno ugotovitev, da uživa splošno podporo, je predsednik slovenske vlade predsednike parlamentarnih strank zaprosil, da predlog zakona preučijo in sporočijo svoje mnenje," so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot je v svojem pismu zapisal premier, je v letu 2005 med parlamentarnimi strankami prišlo do pomembne odločitve, da se "vojne zakone" poskuša obravnavati za okroglo mizo in jih s soglasjem pospremiti v parlamentarno proceduro. "Zavedajoč se občutljivosti obravnave vprašanj polpretekle zgodovine, ki so nas močno delila še dolgo po demokratičnih spremembah in ustanovitvi samostojne države, smo v minulih štirih letih prvič dosegli, da se ta vprašanja niso izkoriščala za netenje političnih sporov in sovraštev. To je bil precejšen dosežek," je zapisal predsednik vlade.

"Menim, da imamo sedaj v tem mandatu priložnost, da nadgradimo ta prizadevanja in s skupnimi močmi končamo obravnavo t.i. vojnih zakonov s soglasjem oziroma zelo močno večinsko podporo v državnem zboru. Tak dogodek brez presedana bi imel stvarne in simbolne učinke," je poudaril Pahor, ki je ob tem izrazil prepričanje v politično zrelost v slovenskem prostoru ter uspeh tega pomembnega projekta.