Podrobnosti o svojih pobudah evropski komisar ni želel navesti. "O tem se moramo pogovoriti tudi s hrvaško stranjo," je pojasnil.

Pahor in Rehn sta se na novinarski konferenci tudi strinjala, da sta potrebni potrpežljivost in odločnost, da bosta Slovenija in Hrvaška lahko prišli do zadovoljive rešitve vprašanja meje.

Pahor: Problem je prevelik, da bi ga lahko rešili v navijaškem vzdušju

Slovenski premier je evropskega komisarja tudi seznanil, da ga je hrvaški kolega povabil na ogled rokometne tekme v Zagrebu. "To cenim in mislim, da je odraz politične dobre volje, da državi v dvostranskih odnosih naredita korak naprej," je dejal Rehn. Pahor je sicer poudaril, da je dejstvo, da je Sanader po mesecu dni razmišljanj vendarle sprejel njegov predlog za srečanje, dobro, vendar pa "razsežnost problema, s katerim imamo opravka, ni tako majhna, da bi jo lahko rešili v navijaškem vzdušju kake športne prireditve". "To terja resen pogovor, resen razmislek o poteh, po katerih bomo lahko našli rešitve za to, da bomo dokončno uredili vprašanje, ki obremenjuje obe državi vse od njune ustanovitve," je pojasnil slovenski premier. "Moja odločitev, da se srečam s Sanaderjem, je sicer še vedno tukaj," je ob tem poudaril Pahor.

Odbor EP Hrvaško in Slovenijo pozval k arbitraži v Haagu

 Zunanjepolitični odbor Evropskega parlamenta je v danes sprejetem poročilu o napredku Hrvaške na poti v EU "pozdravil neformalni dogovor z dne 25. avgusta 2007 med predsednikoma hrvaške in slovenske vlade o reševanju spora glede vprašanja meje pred Meddržavnim sodiščem v Haagu ter obe strani pozval, naj ta dogovor spoštujeta".

Odbor v poročilu, ki ga je pripravil poslanec Hannes Swoboda (PES), prav tako "globoko obžaluje, da so pristopna pogajanja že nekaj časa učinkovito blokirana zaradi dvostranskih vprašanj".

Swoboda: Hrvaška je v tem primeru šibkejša

Swoboda je sicer v torek po razpravi o Hrvaški pred glasovanjem pojasnil: "V parlamentu smo vedno na strani šibkejšega in v tem primeru je Hrvaška šibkejša, čeprav je Slovenija manjša. Hrvaška je šibkejša, ker je zunaj, zato ima Hrvaška močno podporo." "A številni naši člani tudi priznavajo, da ima Slovenija upravičene argumente," je dodal.

Ob tem je hrvaško stran pozval, naj se čim prej sestane s slovensko brez postavljanja pogojev, da naj bodo zraven predstavniki EU.

O poročilu bodo marca glasovali evropski poslanci na plenarnem zasedanju in nekateri slovenski poslanci v Evropskem parlamentu so danes poudarili, da se lahko do takrat poročilo še spremeni.