Ministrstvo za pravosodje je, kot smo v Dnevniku že poročali, proračunsko inšpekcijo namreč zaprosilo, naj preveri, ali sta ustanovitev in financiranje SCNS zakonita. Kot je pojasnil Zalar, pa se v zvezi s tem primerom posebej niso obrnili na protikorupcijsko komisijo. Tudi po Kosovih besedah ta zadeva za zdaj ne sodi v pristojnost protikorupcijske komisije.

Ministrstvo bo, je včeraj napovedal Zalar, podprlo iniciativo, da se komisija za preprečevanje korupcije določi kot organ, ki ga predvideva konvencija Združenih narodov o preprečevanju korupcije. "Naše ministrstvo bo poskušalo zagotoviti strokovno in politično podporo, da se to vprašanje dokončno reši in se komisiji ta status tudi formalno prizna," je še dejal Zalar, ki je s tem sporočil, da vlada ne bo odpravila protikorupcijske komisije, za kar si je močno prizadevala vlada Janeza Janše.

Kot smo izvedeli, sta Kos in Zalar govorila tudi o prijavi na protikorupcijsko komisijo v zvezi z imenovanjem Roberta Marolta na mesto notarja. Bivši pravosodni minister Lovro Šturm je, kot smo poročali, nekdanjega državnega sekretarja na pravosodnem ministrstvu imenoval za notarja v Kamniku, in to dan po tem, ko ga je vlada že imenovala tudi za državnega pravobranilca. Na pravosodnem ministrstvu že pripravljajo ustrezno dokumentacijo o Maroltovem imenovanju, za katero je ministrstvo zaprosila protikorupcijska komisija.

Zalar in Kos sta se včeraj dotaknila tudi nekaterih težav, ki zadevajo odvetništvo in notariat. Zalar je v zvezi s tem pojasnil, da ga je predsednik komisije opozoril na nekatera odprta vprašanja glede pristojnosti notarjev v primerih, ko je treba varovati javni interes - na primer predkupno pravico države. To področje bi se dalo po njegovem urediti z novelo zakona o notariatu.

Pri vprašanju odgovornosti odvetnikov pa sta se oba strinjala, da je nadzor nad kršitvami odvetniške etike naloga odvetniške zbornice same. Zalar se bo prav danes sestal tudi z upravnim odborom odvetniške zbornice. Kot je napovedal, bo odvetniško zbornico opozoril, da je v interesu odvetništva, da se trditve o kršitvah odvetniške etike obravnavajo resno, pošteno in v transparentnih postopkih.

Kos je dejal, da sta z ministrom govorila tudi o tem, kako izboljšati sodelovanje med ministrstvom in komisijo, ter o tem, kako bodo sodelovali na področju nacionalne protikorupcijske strategije, ki je bila, tako meni Kos, doslej bolj kot ne pozabljen dokument.