Po besedah pravosodnega ministra je šlo danes za ploden sestanek, na katerem so govorili predvsem o tem, kako bi lahko izboljšali učinkovitost tožilstva ter kaj lahko v zvezi s tem naredi ministrstvo. Dotaknili so se tudi nekaterih odprtih vprašanj, ki se denimo nanašajo na zakon o kazenskem postopku, položaj državnih tožilcev, njihove pristojnosti, razmerja glede usmerjanja predhodnih postopkov ter razmerje do policije.

Pogovarjali so se tudi o vprašanjih, ki se nanašajo na uspešno delo tožilcev pri pregonu gospodarskega kriminala, predvsem v delu, ko gre za strokovno podporo zunanjih strokovnjakov, je pojasnil Zalar. Barbara Brezigar pa je pojasnila, da so ministru predstavili, kako tožilstvo rešuje težave z zagotavljanjem strokovnjakov. Kot pravi, je minister napovedal, da bodo sredstva v ta namen zagotovljena tudi v prihodnje.

Brezigrajeva: Tožilci so premalo usposobljeni za pregon gospodarskega kriminala

Brezigarjeva ob tem poudarja, da "smo na področju pregona gospodarskega kriminala lahko uspešni le, če imamo znanje". Kot pravi, so tožilci premalo usposobljeni za tako zahtevne oblike kriminala, zato računa tudi na vso potrebno podporo ministra, ko bo treba zagotoviti sredstva za izobraževanje ali pa morda spremeniti zakonodajo. V preteklosti je namreč po njenih besedah velik problem predstavljalo, da se je zakonodaja na gospodarskem področju zelo veliko spreminjala po lobističnih principih.

Minister Zalar sicer o konkretnih primerih ni želel govoriti, saj mora kot minister predvsem skrbeti, da imajo tožilci vse pogoje za svoje delo. Tožilci se po njegovih besedah spoznajo na zadeve gospodarskega kriminala in jim gre zaupati, da bodo delo dobro opravili. "Politika vsekakor ne sme biti tista, ki jim bo tu metala polena pod noge. In jaz kot minister tega zagotovo ne bom počel," je zatrdil Zalar.

Brezigar in Zalar tudi o sodnih zaostankih

Glede izboljšanja učinkovitosti tožilstva so na današnjem sestanku govorili predvsem o tem, da imajo tožilci ogromno dela z bagatelno kriminaliteto. Pogovarjali so se še, kako bi izboljšali organizacijo dela tako na tožilstvu kot na sodiščih ter se ukvarjali z vprašanjem, da prepogosto prihaja do prelaganja glavnih obravnav na sodiščih, je pojasnil Zalar.

Brezigarjeva ob tem opozarja, da tožilci sicer nimajo zaostankov, a do težav prihaja zaradi ukvarjanja z bagatelnimi zadevami, ki jim vzamejo veliko časa in finančnih sredstev. Čeprav bi po njenem mnenju tudi ob sedanji zakonodaji verjetno lahko bolj sorazmerno porazdelili čas med bagatelnimi in zahtevnimi zadevami, pa Brezigarjeva meni, da so vendarle potrebne spremembe in poenostavitev postopkov za enostavne zadeve.

Usklajevanje plač tudi tožilcem?

Pravosodni minister in generalna državna tožilka sta se dotaknila tudi vprašanja, v kolikšni meri bo uskladitev plač sodnikov vplivala na plače tožilcev. Zalar je pojasnil, da se glede plač tožilcev smiselno uporabljajo določbe, ki veljajo za sodnike, zato "v tem pogledu tožilci delijo isto usodo s sodniki". Takoj po novem letu bodo zato v pripravo rešitev na tem področju vključili tudi predstavnike tožilstva, je še napovedal pravosodni minister.