Z zlatimi črkami se je v zgodovino slovenskega olimpizma vpisal atlet Primož Kozmus, ki je konkurenco zasenčil v metu kladiva, s srebrnimi je to uspelo plavalki Sari Isaković na 200 prosto in jadralcu Vasiliju Žbogarju v razredu laser, z bronastimi pa strelcu Rajmondu Debevcu, ki je najmanj žlahtno odličje osvojil po dramatičnem zaključku v trojnem položaju z malokalibrsko puško, in judoistki Luciji Polavder v disciplini nad 78 kilogramov. Podoben je bil nato ob koncu leta tudi razpored v glasovanju za športnika leta po izboru članov Društva slovenskih športnih novinarjev. Pri moških so si prva tri mesta razdelili Kozmus, Žbogar in Debevec, pri ženskah Isakovićeva, Petra Majdič (zagotovo prvo ime med tistimi, ki niso nastopili na olimpijskih igrah) in Polavderjeva, za najboljšo ekipo pa je bil izbran veslaški četverec brez krmarja v postavi Rok Rozman, Tomaž in Miha Pirih ter Rok Kolander, ki je v Pekingu zasedel nehvaležno četrto mesto. Uvrstitve med deseterico so na Kitajskem sicer uspele še telovadcu Mitji Petkovšku (peti na bradlji), veslaškemu dvojnemu dvojcu Iztok Čop – Luka Špik (šesto mesto), atletinji Mariji Šestak (šesta v troskoku), kajakašici Špeli Ponomarenko (šesta na 500 m), judoistki Urški Žolnir (sedma do 63 kg), jadralcu Gašperju Vinčecu (sedmo mesto v razredu finn) in plavalcu Petru Mankoču (deseti na 100 delfin). Z eno zlato, dvema srebrnima in dvema bronastima kolajnama je Slovenija zasedla 41. mesto med vsemi državami udeleženkami, prvič po Atlanti leta 1996 pa slovenskih barv niso branili predstavniki ekipnih športov (v Sydneyju in Atenah so slovensko čast reševali rokometaši).

Prav ekipni šport je, sploh na klubskem področju, v mednarodnem merilu doživel nov padec. Dokaj slabo je šlo v elitnih evropskih tekmovanjih rokometašem Celja Pivovarne Laško in še precej slabše košarkarjem Uniona Olimpije. Svetlo točko predstavljajo odbojkarji ACH Volleyja, ki so znova osvojili srednjeevropsko ligo in se v drugi sezoni lige prvakov že uvrstili v osmino finala, ter hokejisti Olimpije, ki so se v avstrijski ligi EBEL prebili do finala. Na reprezentančnem področju so razočarali tako rokometaši, ki se niso uvrstili na svetovno prvenstvo na Hrvaškem, kot košarkarji, ki so obstali v kvalifikacijah za olimpijske igre, končno pa je vzpon znova dočakala nogometna izbrana vrsta, ki ji gre v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2010 zaenkrat odlično. Med slovenskimi ekipnimi športniki so v mednarodni areni blesteli Anže Kopitar, ki je v hokejski ligi NHL nastopil celo na tekmi All Star, nogometaša Milivoje Novaković, ki trese mreže v nemški ligi, in Samir Handanović, ki blesti v italijanski, košarkar Matjaž Smodiš, ki je s CSKA osvojil že svoj tretji naslov evropskega klubskega prvaka...

Izmed neolimpijskih dosežkov v individualnih športih velja v prvi vrsti omeniti izjemno smučarsko tekačico Petro Majdič, ki je osvojila mali kristalni globus za najboljšo šprinterko in je sijajno začela tudi novo sezono, teniško igralko Katarino Srebotnik, ki je sezono zaključila na 20. mestu lestvice WTA, kolesarja Tadeja Valjavca, ki je slovito dirko Tour de France končal na devetem mestu in plavalca Petra Mankoča, ki je pred kratkim že devetič osvojil naslov evropskega prvaka na 100 mešano v kratkih bazenih.