Olimpijskih iger v Pekingu se je med osmim in 24. avgustom udeležilo 11.028 športnikov iz 204 držav, ki so se pomerili za 302 kompleta odličij v 28 športnih panogah. Med številnimi športnimi junaki, ki so med drugim dosegli 43 svetovnih in 132 olimpijskih rekordov, pa si posebno mesto zagotovo zaslužita plavalec Michael Phelps in atlet Usain Bolt. Prvi je z osmimi zlatimi kolajnami zrušil rekord po številu najžlahtnejših odličij na enih igrah, s skupno štirinajstimi pa je postal tudi najuspešnejši olimpijec vseh časov (šest zlatih kolajn je osvojil že leta 2004 v Atenah). Jamajški tekač je medtem dobil obe šprinterski disciplini in v obeh postavil tudi fantastična svetovna rekorda, za nameček pa se je veselil tudi zmage v štafeti 4x100 metrov. Po nekaj sramotnih nastopih so se na olimp vrnili košarkarji ZDA, najuspešnejša država pa je bila sicer z 51 zlatimi kolajnami gostiteljica Kitajska, ki je skupno osvojila natanko 100 medalj. Še deset več so jih imeli ob koncu na svojem računu Američani, ki pa so na seznamu najžlahtnejših odličij za gostitelji zaostali za 15.

Ob olimpijskih igrah je največ zanimanja svetovne športne javnosti zagotovo pobral nogomet. V prvi vrsti to velja za evropsko nogometno prvenstvo v Avstriji in Švici, na katerem so naslov prvaka Stare celine po kar 48 letih znova osvojili Španci, ki so se na ta način veselili šele svoje druge lovorike na velikih nogometnih tekmovanjih. Četa selektorja Luisa Aragonesa je v finalu na Dunaju z 1:0 premagala Nemčijo, naslov pa je osvojila povsem zasluženo, saj je nasprotnike zasenčila tako z igro kot z rezultati. V svoji skupini je tako zmago slavila na vseh treh tekmah, po manjšem padcu v četrtfinalu, v katerem je Italijo izločila po streljanju enajstmetrovk, pa je znova zablestela v polfinalu (Rusijo je odpravila s 3:0) in na finalni tekmi, na kateri je zasenčila Nemčijo. Na klubskem področju so nogometno leto zaznamovali igralci Manchestra Uniteda, ki so osvojili evropsko ligo prvakov, angleško prvenstvo ter ob koncu še naslov svetovnega klubskega prvaka. Tako ne čudi, da iz vrst Rdečih vragov prihaja tudi najboljši nogometaš zadnjega leta, Portugalec Cristiano Ronaldo, omembe pa so vredni tudi vsi prvaki petih najmočnejših evropskih lig – poleg Manchestra Uniteda še Real Madrid (Španija), Inter (Italija), Bayern (Nemčija) in Lyon, ki je v Franciji naslov osvojil še sedmič zapored.

Med ostalimi dogodki ne gre prezreti fantastičnega leta španskega teniškega igralca Rafaela Nadala, ki je z vrha lestvice sklatil Rogerja Federerja. Švicarja je med drugim premagal v finalu OP Francije ter v Wimbledonu, kjer sta najboljša igralca zadnjih let igrala kar 288 minut dolg finale, kar je najdlje v zgodovini turnirjev na sveti travi. V formuli ena je Lewis Hamilton postal najmlajši svetovni prvak v zgodovini, naslova pa se je veselil šele po dramatičnem zaključku zadnje dirke v Interlagosu. V najmočnejši košarkarski ligi na svetu (NBA) so se po epskem finalu proti LA Lakers naslova po 22 letih veselili Boston Celtics, v ligi NHL pa so prvaki postali Detroit Red Wings.