Evropska komisija je januarja sprožila preiskavo proti farmacevtskemu sektorju zaradi sumov o omejevanju konkurence na trgu inovativnih in generičnih zdravil. Opravila je vrsto nenapovedanih inšpekcijskih pregledov v več inovativnih in generičnih farmacevtskih podjetjih v vseh 27 državah EU, z njo pa je sodelovalo 43 inovativnih in 27 generičnih proizvajalcev.

Preiskava je potekala tudi v novomeški Krki, ki se uvršča v vrh generičnih farmacevtskih podjetij v Evropi, vendar v Bruslju tega niso mogli potrditi, saj o konkretnih imenih ne želijo govoriti. V Bruslju so sicer navedli določene podrobnosti iz preiskav - denimo izjave iz najdenih dokumentov in konkretne številke, tako da se podjetja lahko v teh informacijah prepoznajo. To ni problem, zdi pa se mi neprimerno, da bi jih sama imenovala, je dejala Kroesova.

Po njenih besedah se je preiskava nanašala na čim večje inoviranje in cenovno dostopnost, saj bi večje inovacije in cenejša zdravila "pomenili boljše življenja in prihranke za paciente, vključno z vsemi nami tukaj, ter za vlade".

Ljudje porabijo vse več zdravil, ker se družba stara - letno se obrne 214 milijard evrov glede na maloprodajne cene, kar je v letu 2007 pomenilo 430 evrov na evropskega državljana. Vzorec zdravil v 17 državah članicah EU pa je pokazal, da se je z izgubo ekskluzivnosti in vpeljavo generičnega zdravila prihranilo kar 14 milijard evrov, je povedala komisarka.

Po enem letu, ko je na voljo generično zdravilo, cene padejo za 20 odstotkov, po dveh letih za 25 odstotkov, v redkih primerih pa se zgodi tudi, da cene padejo za 80 do 90 odstotkov, je pojasnila Kroesova. Dodala je, da stroški zavlačevanja z začetkom prodaje generikov za potrošnike znašajo tri milijarde evrov.

Komisija je v svoji preiskavi farmacevtskega sektorja opredelila nekatere najbolj škodljive prakse, ki bodisi preprečujejo bodisi zavlačujejo prihod generikov na tržišče. Kot prvo je Kroesova omenila "patentno grozdenje", ko podjetje okrog zdravila oblikuje gosto mrežo patentov. Odkrili so, da je za eno samo zdravilo vloženih tudi 1300 različnih patentov.

Nadalje so tu številni sodni spori glede patentov, ki jih inovativni proizvajalci vodijo proti generičnim tovarnam. V povprečju traja tri leta, da se spor razreši, v večini primerov pa originalni proizvajalci izgubijo. Kot tretji primer pa je komisarka navedla poravnave pri patentih, ki omejujejo dostop na trg generičnim podjetjem. Plačila inovativnih proizvajalcev generičnim so znašala več kot 200 milijonov evrov, pravijo v Bruslju.

Kroesova je omenila še posredovanja pred regulatornimi organi, ki morajo odobriti generike in določiti njihovo ceno ter status nadomestil. Ta posredovanja pred organi v povprečju postopek potrjevanja upočasnijo za štiri mesece.

Danes predstavljeno poročilo je "le poročilo o napredku, ki daje nove možnosti", je pojasnila komisarka. Komisija danes tudi začenja javno posvetovanje, ki bo trajalo do januarja 2009, končno poročilo pa bo Bruselj predstavil spomladi 2009. Komisija želi na ta način proučiti, ali je potrebno nadaljnje ukrepanje glede antitrustovskih pravil.

Je pa Kroesova danes jasno povedala, da komisija "ne bo omahovala pri sprožitvi preiskav" proti posameznim podjetjem, če se izkaže, da kršijo konkurenčno pravo EU. Pojasnila je še, da je bolj verjetno, da se bo zadeva reševala "od primera do primera", kot pa da bi prišlo do neke splošne poravnave v sektorju.

Na vprašanje, katera zdravila so bila vključena v preiskavo, je komisarka dejala, da s celotnega spektra. Analiza se je nanašala v prvi vrsti na zdravila, ki jim je patentno varstvo poteklo pred kratkim oziroma na generike, ki so prvič na trgu. Za primerjavo so bila vključena tudi nekatera najbolj prodajana zdravila. Skupno je reprezentativni vzorec vključeval 219 molekul.