Kot je pojasnil sodnik Jevgenij Zubov, je zavrnil zahtevo tožilstva, da naj bi sojenje potekalo za zaprtimi vrati. Ob tem je dodal, da bo proces zaprl za javnost, če bo prišlo do pritiskov na poroto.

Da bi bilo sojenje odprto za javnost, sta se zavzela tako odvetnica svojcev Politkovske Karina Moskalenko kot nekdanji urednik pri tedniku Nova Gazeta, za katerega je delala umorjena novinarka, Dimitrij Muratov. "Če bo javno, lahko upamo, da bo objektivno," je dejal Muratov. Odprtost sojenja za javnost je podprl tudi odvetnik obtoženih Murad Musajev.

Novinarkin sin Ilja Politkovski je na začetku dejal, da ne pričakuje, da bo sojenje razkrilo ime osebe, ki je odredila umor njegove matere. "Ljudje, ki jim bodo sodili, s to osebo nimajo neposrednega stika. Gre za kriminalno skupino, ki je to storila zaradi denarja," je povedal Politkovski.

Ana Politkovska je bila ena najbolj znanih ruskih novinark. Napisala je več deset člankov, v katerih je podrobneje opisovala zlorabe ruskih vojakov v bojih s Čečenijo, s čimer naj bi ujezila Kremelj.

Vpletenosti v umor Politkovske, ki je bila ustreljena 7. oktobra 2006 pred svojim stanovanjem v Moskvi, so obtožili trojico moških - član ruske kriminalne policije Sergej Hadikurbanov in dva Čečena, brata Džabrajl in Ibragim Mahmudov. Četrti osumljenec, nekdanji časnik ruske tajne službe FSB Pavel Rjaguzov, ki naj bi priskrbel naslov novinarke, je obtožen zlorabe pooblastil.

Domnevni morilec novinarke, Čečen Rustam Mahmudov, ki naj bi Politkovsko ustrelil, je na begu, za njim pa je razpisana mednarodna tiralica.

Kljub protestu odvetnikov svojcev Politkovske, bo sodni proces potekal pred vojaškim sodiščem, in sicer zaradi vpletenosti nekdanjega časnika ruske tajne službe FSB Rjaguzova. Kot so menili, Rjaguzov skorajda ni povezan s tem primerom, medtem ko za preostalo trojico ni vredno, da bi jim sodili na vojaškem sodišču. So pa odvetniki Politkovske danes dosegli zmago s tem, ko je sodišče odločilo, da bo sojenje odprto za javnost.