O drugem manjkajočem imenu pa naj bi se Pahor, kot je napovedal, sinoči odločil med dvema kandidatoma za zunanjega ministra - po naših informacijah med nekdanjo veleposlanico v Berlinu Dragoljubo Benčina in nekdanjim veleposlanikom v Washingtonu Samuelom Žbogarjem. Včeraj je končno postalo tudi jasno, kaj si je izbral predsednik DeSUS Karl Erjavec: v Pahorjevi vladi naj bi postal minister za okolje.

Dolgo omahovanje Erjavca

Po dolgotrajnem vztrajanju pri državotvornem resorju se je Karl Erjavec med tremi ponujenimi resorji odločil za ministrstvo za okolje (o njegovem poznavanju tega področja pa dvomijo celo v poslanski skupini DeSUS), Matej Lahovnik pa je po dolgotrajnih prepričevanjih vendarle klonil in pristal, da se po štirih letih vrne na ministrstvo za gospodarstvo, čeprav je še pred dnevi zatrjeval, da se na ministrsko mesto, kjer je že bil, ne bo vrnil. O svojem bodočem delu se je tako Lahovnik včeraj po naših informacijah že pogovarjal s svojim predhodnikom Andrejem Vizjakom.

V ministrski ekipi bo očitno kar nekaj žensk. Poleg predsednice LDS Katarine Kresal (ministrica za notranje zadeve), Ljubice Jelušič (obramba) in Irme Pavlinič Krebs (javna uprava) naj bi v vladi sedela tudi Majda Širca (kultura), po zadnjih informacijah pa naj bi se pri vodenju zunanjega ministrstva Pahor odločal med nekdanjo veleposlanico v Berlinu Dragoljubo Benčina in nekdanjim veleposlanikom v ZDA Samuelom Žbogarjem. Poleg tega naj bi DeSUS poskušal poiskati tudi kandidatko za ministrico za lokalno samoupravo. Že dolgo je jasno, da bo Mitja Gaspari minister brez listnice za razvoj, Franci Križanič minister za finance, Igor Lukšič minister za šolstvo, Borut Miklavčič minister za zdravje, Gregor Golobič bo vodil ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Patrick Vlačič ministrstvo za promet, Aleš Zalar ministrstvo za pravosodje, minister za kmetijstvo pa naj bi postal Milan Pogačnik.

Še vedno pa ni jasno, kdo bo minister za Slovence po svetu in kdo minister za delo (sodeč po Pahorjevih navedbah naj bi predsednik stranke Karl Erjavec kandidata za to mesto že predlagal, poslanci DeSUS pa so nam včeraj dejali, da bodo Erjavcu ime kandidata sporočili danes).

O kadrovskem delu koalicijske pogodbe, pa tudi o samem vstopu v vladno koalicijo, se bodo organi štirih koalicijskih strank odločali jutri in v četrtek, ko naj bi Pahor seznam ministrskih kandidatov tudi poslal v državni zbor. Nova vlada bi bila tako, kot pričakuje mandatar, lahko imenovana do konca prihodnjega tedna.

Z imenovanjem novih ministrov pa preneha mandat tudi državnim sekretarjem. Po Pahorjevem mnenju je prav, da ima pri odločanju o državnem sekretarju, ki je njegova desna roka, prednost posamezni minister, tudi pri tem pa bo vztrajal, da bo v ospredju načelo strokovnosti pred politično pripadnostjo. Pahor ne želi, da bi državni sekretarji praviloma prihajali iz istih strank kot ministri, saj ne želi fevdalizacije ministrstev po strankarskih kriterijih, čemur smo bili prevečkrat priče v zadnjih osemnajstih letih.

Državne sekretarje bo sicer imel tudi v svojem kabinetu, vendar bo njihovo število omejeno, "kolikor bo to mogoče". Ob tem je zagotovil, da bo s svojim varčnim ravnanjem skušal biti zgled tudi za ministre, ki jih bo pozval k vestnosti ravnanja z državnimi sredstvi, saj udobje in ugodje, ki ni potrebno za delo države, v sedanjih gospodarskih razmerah ne pride v poštev.