Glede vpliva sprememb v Beli hiši na ameriško in svetovno politiko Ferfila pravi, da je "blazen optimizem na mestu". Ameriko in ves svet so zajeli valovi finančne krize, pri čemer je poudaril, da je ta kriza 90-odstotno zgrajena na psihologiji, in ponazoril, da so se že ob obetih zmage Obame kazalci na borzah obrnili navzgor.

Po besedah Ferfile lahko pričakujemo dokončanje krize v sorazmerno kratkem času. Dejstvo je, da se bo moral Obama na kratki rok ukvarjati z reševanjem gospodarske krize v Ameriki. Tudi njegove prve poteze kažejo, da že sestavlja ekonomski in varnostni "tim", z odhajajočo administracijo pa bo do inavguracije skušal oblikovati nekatere skupne politike, pravi Ferfila.

Na dolgi rok pa je ob predpostavki ureditve finančnih razmer mogoče pričakovati spremembe na ameriškem notranjepolitičnem področju. Gre za premike, ki za Zahodno Evropo ne pomenijo nič novega, in sicer vzpostavitev socialne mreže welfare države. Še bolj obetaven premik za svet pa se, tako Ferfila, obeta s prehodom ZDA na čisto energijo, pri čemer se predvideva, da bo Obama v svojo administracijo vključil nekdanjega podpredsednika in Nobelovega nagrajenca za mir Ala Gorea.

Bo imel pri zunanji politki največ besede Biden?

Po zgodovinski zmagi Obame na predsedniških volitvah so mogoče tudi nekatere spremembe na ameriškem zunanjepolitičnem področju, čeprav meni, da bo verjetno Obama zunanjepolitično področje bolj prepustil podpredsedniku Jospehu Bidenu, ki ima tu več izkšenj. Do sprememb v zunanji politiki bi po mnenju Ferfile lahko prišlo v odnosih z Rusijo, pa tudi glede zaprtja zapora Guantanamo na Kubi, umika iz Iraka in glede Afganistana ter dialoga z Iranom in reševanja bližnjevzhodne krize. To pa so besedah Ferfile poteze, ki bodo nedvomno okrepile ugled ZDA v svetu.

"Na kratki rok se vsa ta žarišča ne bodo mogla urediti, gre pa za nek optimizem, ki bo morda enak optimizmu ob koncu hladne vojne, ki pa ni bil realističen, saj je Amerika nadaljevala strategijo oboroževanja, nepopuščanja," še pravi Ferfila in dodaja, da je morda nastopil čas za nov svetovni optimizem. "Bodimo optimistični in počakajmo na njegove prve predsedniške poteze," je pristavil in omenil, da pristop Obame nakazuje smer razreševanja konflikta v smeri dialoga in sodelovanja.

Ferfila: Obama se ne bo odpovedal svobodnemu trgu

O vplivu Obame v vlogi predsednika ZDA pri reševanju vprašanj po svetu pa Ferfila pravi, da se Obama glede na ugibanja v predvolilni tekmi o izolacionizmu ne misli odpovedati svobodnemu globalnemu trgu. Ideal je narediti Ameriko še močnejšo, ne pa je ustvariti šibkejše. Njegova vizija o še močnejši Ameriki z reformo od znotraj je dejansko realna strategija, je povedal.

Po besedah Ferfile je moč predvideti ohranjanje vloge ZDA kot svetovnega policista. Kaže, da Obama ne misli iti v varčevalne ukrepe na področju varnosti, drugačna pa naj bi bila strategija uresničevanja le-tega, še meni.