Sporočilo teh improviziranih uličnih univerz je dvojno: na eni strani predavatelji in študentje javnosti sporočajo, da bodo univerze s krčenjem sredstev v kratkem dejansko pristale na ulici, po drugi strani pa z izbiro svobodnih predavateljev poudarjajo pravico do izobraževanja.

Priprave na 30. oktober

Tako je v ponedeljek 200 študentov oddelka za fiziko rimske univerze Sapienza pred zgradbo parlamenta v Rimu pazljivo sledilo vrsti predavanj iz kvantne fizike, ki niso uvrščena v redni študijski program. Podobne ulične univerze nastajajo po vseh večjih univerzitetnih središčih. Protesti pa niso zgolj mirni, saj je nezadovoljstvo med študenti vse večje.

V Bologni (kot že pred nekaj dnevi v Rimu) so študentje včeraj zasedli železniško postajo, vendar le za kratek čas, saj gre za zdaj samo za urjenje, ki naj vladi pokaže, kako bo 30. oktobra videti veliki protest po vsej državi.

Šolske reforme, ki jih je vlada vpeljala s posebnimi dekretom, mora namreč do konca tega meseca uzakoniti še italijanski senat. Kljub naraščajočim protestom se Berlusconijeva vlada ne namerava ukloniti protestnikom, ministrica Gelmini pa se z njimi ne pogaja. Toda študentje so ob podpori številnih profesorjev odločeni, da bodo šli do konca. Kot pred mnogimi leti spet zasedajo univerze in za 30. oktober napovedujejo popolno blokado izobraževalnega procesa.

Guido Fabiani, rektor univerze Roma III, je pred kratkim dejal, da bo njegova univerza (ki je ena od najhitreje razvijajočih se in najbolj kakovostnih univerz v Italiji) z novim zakonom vsako leto ob približno devet milijonov evrov. Katastrofo oziroma počasno odmiranje visokega šolstva napoveduje tudi klavzula zakona, ki določa, da bodo lahko v prihodnje italijanske državne univerze nadomestile zgolj dva od desetih upokojenih profesorjev in raziskovalcev, ogorčeno ugotavlja rektor Fabiani. Reformni zakon predvideva tudi privatizacijo univerz, s katero naj bi italijansko visoko šolstvo približali potrebam trga.

Padec kakovosti šolstva

Jeza študentov je velika. Pomanjkanje sredstev je v preteklih letih že precej osiromašilo kakovost visokošolskega izobraževanja. Z novimi proračunskimi rezi ne bo mogoče kupovati nove opreme, niti vzdrževati že zastarane, zaradi krčenja sredstev se bo radikalno zmanjšalo delo v laboratorijih, trdi rektor Fabiani. Poleg tega, da si mnogi ne bodo mogli plačevati študija na zasebnih univerzah, študentje vladi v Rimu očitajo, da jim z osiromašenjem visokega šolstva zapira pot v Evropo in v svet.