Predsednik ZSSS Dušan Semolič je pozval vlado k takšnim reformam, ki bi zmanjšale revščino v Sloveniji, delodajalce pa, da pri oblikovanju kolektivnih pogodb prisluhnejo sindikatom glede plač in delavskih pravic. »Neupoštevanje produktivnosti je direktni prispevek k revščini,« je ocenil Semolič.
Izvršni sekretar ZSSS Ladislav Rožič je opozoril, da je podatek o 909 evrih povprečne neto plače v letošnjem avgustu varljiv, saj povprečje izdatno popravljajo vodilni v podjetjih, tudi tistih v državni lasti, ki prejemajo izredno visoke plače in nagrade. Slika je povsem drugačna, pravi Rožič, ko ugotovimo, da je avgusta kar 45 odstotkov vseh zaposlenih prejemalo do 612 evrov neto plače in da 280.000 upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 500 evrov. Število zaposlenih, ki živijo na minimalni plači, po uradnih podatkih naj bi jih bilo nekaj manj kot 25.000, pa bi se po Rožičevi oceni ob upoštevanju samostojnih podjetnikov, kmetov in tistih s podjemnimi pogodbami verjetno podvojilo.

Svetovalka ZSSS Andreja Poje je poudarila, da je trenutna minimalna plača s 424,90 evra nižja od praga tveganja revščine, ki je za leto 2006 znašal 466 evrov za eno osebo oziroma 978 evrov za štiričlansko družino. Ob opozorilu, da te številke niso več aktualne, še zlasti zaradi visoke inflacije v zadnjih dveh letih, Pojetova ugotavlja, da za osvežitev podatkov očitno ni pravega interesa.

Semolič se boji, da bodo ceno finančne krize plačali delavci in socialno najbolj ogroženi sloji. Pri tem je omenil pobude delodajalcev, ki želijo limitirati plačevanje prispevkov, zlasti tistih za pokojninsko blagajno, ter napovedi o odpuščanju delavcev in pritiske na plače. »To je krivično. Dobički se vedno privatizirajo, izgube pa socializirajo. Kapitalisti na krizo 21. stoletja reagirajo s prijemi 19. stoletja,« je ogorčen Semolič. Lastnikom kapitala je predlagal, naj dobičke usmerijo v plače, kar bi bilo po njegovem mnenju najvarneje. »S tem se bo dvignila kupna moč, tovarne bodo več delale, kapitalisti pa bodo tako imeli še večje dobičke,« je dejal Semolič.