Če frančiškani primera ne bodo poskušali ponovno reševati na mednarodnih instancah, se je s tem končala več kot desetletna agonija centra, ki je zaradi nerešenih lastniških razmerij tonil v vedno večjo finančno stisko. "V stavbo ta čas ni želel nihče vlagati. Zastala so vsa nujno potrebna obnovitvena dela, krpali smo le najnujnejše," pravi ravnateljica zavoda Mileva Koželj. Sedaj upa, da se bo z odločitvijo ustavnega sodišča vendarle prekinil dolgoletni status quo. "Verjamem, da bosta občina Idrija ter ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) našla skupne interese pri načrtovanju dejavnosti v stavbi in da bo naš zavod lahko del tega procesa," je ob novici dejala ravnateljica.

Nove dejavnosti bodo nujne. Zavod se namreč od takrat, ko so se iz prej skupnega zavoda odselili varovanci Varstveno-delovnega centra Vrhnika-Idrija in ko je MŠŠ znižal normative zaposlenih, znašel v najtežji situaciji doslej. Koželjevo skrbi tudi upadanje števila njihovih varovancev - v dijaškem domu letos biva le še pet dijakov idrijske gimnazije, v posebni program vzgoje in izobraževanja za otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju je vključenih deset učencev.

"Doslej smo že uresničili idejo o mladinskem hotelu, ki se je lepo prijela," pravi Koželjeva, ki želi, da bi bili prostori centra tudi v prihodnje namenjeni mladim. "Osnovni dejavnosti dijaškega doma in izobraževanja oseb s posebnimi potrebami pa bi lahko še dodatno nadgradili v smeri vzgoje in izobraževanja. Stavba in trenutne dejavnosti v njej omogočajo tudi oblikovanje bivalnih skupnosti za ljudi z različnimi posebnimi potrebami ali dnevnega centra za otroke in mladostnike," meni ravnateljica.

Na idrijski občini in upravni enoti včeraj z odločitvijo sodišča še niso bili seznanjeni. "S kakršnimi koli izjavami bomo raje počakali do uradne informacije, bo pa vsekakor ta odločitev olajšala razmislek, v katero smer naj se zavod v prihodnje razvija," je dejala Maja Majnik, vodja občinske službe za družbene dejavnosti.