Tolikšen letni dvig bo dosežen v štirih korakih do leta 2010. Kot pravi Fakin, bo lahko za zdravstveno blagajno zaradi inflacije in poznejših dvigov plač še nekoliko dražji. Zaradi dviga, ki je še enkrat višji od začetnih napovedi, zmanjševanja sedanjih pravic po Fakinovih besedah ne bo, dodatnih pravic pa zdravstvena blagajna ne bo zmogla. Tudi dodatno zaposlovanje v zdravstvu po njegovem ne bo mogoče vsaj do leta 2012, sicer pa je vse odvisno od dviga vseh plač v državi - da bi se večji stroški pokrili, bi moral biti do leta 2010 vsaj desetodstoten.

Na ZZZS ob tem že pripravljajo vrsto ukrepov za boljše gospodarjenje v zdravstvu: to želijo doseči s pomočjo pravilnika o zdravilih, med drugim pa ustanavljajo tudi oddelek za zdravstveno ekonomiko. Nove storitve, ki jih bo pokrila zdravstvena blagajna, bodo morale skozi ocenjevanje uspešnosti učinkov. Po vzoru zahodnih držav se obeta tudi postavljanje meje, do kakšnega zneska financirati programe oziroma zdravila ob tako imenovanih "letih kakovostnega življenja", ki jih prinesejo. Med drugim želijo vzpostaviti še večjo odgovornost predstojnikov v javnih zavodih za stroškovno učinkovito poslovanje in organizacijo svetov zavodov po vzoru delniških družb. Kot pravi Fakin, bi se tovrstnih ukrepov morali ob naraščajočih stroških za biološka zdravila in nove tehnologije lotiti že brez tako visokega dviga plač, zdaj pa so še toliko nujnejši.

Dvig plač v različnih javnih zavodih se giblje med 25 in 35 odstotki, upravičenost teh dvigov pa na ZZZS še analizirajo. Kjer bodo zaznali neupravičene dvige, bodo o tem obvestili ministrstvo za zdravje, ki lahko nato izvede upravi nadzor in ustrezno prilagodi dvig. Fakin sicer ne pričakuje, da bi lahko skozi te popravke prišlo do kakšnih bistvenih sprememb višine dviga. Rebalans proračuna ZZZS, ki ga bo povišanje plač zahtevalo, bo moralo odobriti ministrstvo za finance, z izvajalci pa bo ZZZS nato sklepal anekse k pogodbam.