Z objavo volilne napovedi si uredništvo Dnevnika skuša - podobno kot že pred predsedniškimi volitvami lani - zagotoviti pravni interes, da bi lahko vložilo pobudo za oceno ustavnosti tega zakona in ustavno pritožbo. Uredništvo medija Dnevnik.si (kjer je objavljena anketa, op. p.) navaja, da je 2. odstavek 5. člena zakona o volilni in referendumski kampanji protiustaven, saj je v nasprotju z ustavnimi pravicami do svobode izražanja, do svobodne gospodarske pobude in enakosti pred zakonom, je zapisal Lesjak. "Omejitev objav raziskav javnega mnenja ima za posledico, da je javnost v obdobju pred volitvami pomanjkljivo informirana o tem, kakšno je javno mnenje o določenem vprašanju, s to informacijo pa razpolagajo politiki in politične stranke, ki imajo kot naročniki anket prost dostop do njihovih rezultatov in jim lahko prilagajajo svojo volilno kampanjo," piše Lesjak. Kot smo v Dnevniku že pisali, takšno mnenje podpirajo nekateri strokovnjaki, med njimi profesor komunikologije Slavko Splichal. Po Lesjakovem mnenju je zakonska določba protiustavna tudi zato, ker je v tednu pred volitvami objava javnomnenjskih anket prepovedana le medijem, ne pa tudi gospodarskim družbam, drugim organizacijam ali posameznikom. Ko je Dnevnik novembra lani pred drugim krogom predsedniških volitev na svojih spletnih straneh objavil povezavo na spletno stran izvajalca ankete, je tudi sam inšpektorat ugotovil, da postopka proti Dnevniku ni mogoče voditi, saj "spletni medij Dnevnik Online ankete javnega mnenja ni objavil, temveč je le zagotovil povezave s spletnimi naslovi organizacij, ki so ankete objavile". "Sklep inšpektorata dokazuje, da načelo enakosti pred zakonom ne velja in da je izdajatelju medija Dnevnik.si, ki je gospodarska družba, onemogočeno, da bi svobodno uveljavljal svoje poslovne interese," piše Lesjak.

Zaradi objave javnomnenjskih anket pred lanskimi predsedniškimi volitvami, ki je imela enak cilj kot tokratna objava, je inšpektorat RS za notranje zadeve Dnevniku že začasno prepovedal objavo vseh javnomnenjskih anket, vendar je upravno sodišče pred dnevi takšno odločitev odpravilo. Obenem pa je sodišče odločilo, da v obravnavani zadevi subsidiarni upravni spor zaradi varstva ustavnih pravic ni možen, saj je bilo z odpravo nevzdržne odločbe inšpektorata Dnevniku sodno varstvo že zagotovljeno. Dnevnik tako za izkazovanje pravnega interesa potrebuje nov pravni postopek.

"Zaradi vseh navedenih razlogov uredništvo Dnevnik.si volilno napoved pred skorajšnjimi parlamentarnimi volitvami tudi tokrat objavlja na svojem spletnem naslovu, pri tem pa upamo, da bodo pristojni državni organi nadaljnje postopke tokrat izpeljali pravno neoporečno," pravi Miran Lesjak. Lesjakova izjava in volilna napoved sta dostopni na www.dnevnik.si ter na straneh družbe Dnevnik, agencije Ninamedia ter na portalu Youtube.

Sicer pa so svoje volilne napovedi na internetu včeraj prvič objavile tudi nekatere agencije, ki raziskujejo javno mnenje.