Pravila iz leta 2002 ne uvajajo obveznega označevanja vrst oljčnega olja, temveč le neobvezno. Kot so danes poudarili v Bruslju, lahko takšna pravila zavajajo potrošnike glede pravih značilnosti in porekla proizvodov.

Zato komisija sedaj predlaga obvezno označevanje olja - bodisi kot deviško bodisi kot ekstra deviško, poleg tega pa tudi označbe glede oljnih mešanic. Tako bo na olju, ki bo proizvedeno v določeni državi, napisana država porekla. V primeru mešanic pa bo moralo biti jasno, ali gre za "mešanico iz olja EU", "mešanico olja iz EU in izven EU" ali "mešanico olja izven EU" ipd.

Na proizvodih naj bi se uporabljali tudi nekateri izrazi - predvsem glede organoleptičnih značilnosti olja, ki jih je opredelil Mednarodni svet za oljke (International Olive Council).

Bruselj bo sedaj o osnutku pravil obvestil odbor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) za tehnične ovire v trgovini, ki ima nato 60 dni časa za pripombe.

Evropska komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer Boel je danes izrazila upanje, da bo unija o predlogu glasovala še v tem letu. Če bodo države predlogu naklonjene, bodo nova pravila stopila v veljavo julija prihodnje leto.