Resolucijo, s katero so poslanci pozvali Evropsko komisijo, naj pripravi ustrezen zakonodajni predlog za prepoved, so sprejeli s 622 glasovi za, 32 proti in 25 vzdržanimi glasovi.

Pri odločanju so poslanci upoštevali dejstvo, da kažejo postopki kloniranja nizko raven preživetja pri prenesenih zarodkih in kloniranih živalih, mnogo kloniranih živali pa umre v zgodnjih obdobjih življenja zaradi odpovedi srčno-žilnega sistema, imunske pomanjkljivosti, odpovedi jeter, dihalnih težav ter ledvičnih in mišično-skeletnih nepravilnosti.

Kloniranje bi bistveno zmanjšalo gensko raznovrstnost živine ter s tem povečalo možnost, da bolezni, za katere so živali dovzetne, zdesetkajo cele črede. Kloniranje živali za preskrbo s hrano poleg tega, da njegove posledice niso bile ustrezno preučene, tudi resno ogroža ugled in bistvo evropskega kmetijskega modela, ki sloni na kakovosti proizvodov, načelih prijaznosti do okolja in spoštovanju strogih pogojev za dobro počutje živali, še piše v poročilu EP.

Drčar Murkova za kampanjo o potratnosti kloniranja

V imenu Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE) je v razpravi sodelovala tudi slovenska poslanka Mojca Drčar Murko (ALDE/LDS), ki je opozorila, da je podoba v javnosti odvisna od obveščenosti ljudi. Potrošniki so še posebej občutljivi na morebitne poškodbe in trpljenje živali, ki se redijo za prehrano, zato bi morali biti ustrezno obveščeni tudi o tveganjih, ki jih prinaša kloniranje živali, je prepričana.

S tem v zvezi se je zavzela za izobraževalno kampanjo o potratnosti kloniranja in izpostavila tudi ugotovitve Evropske agencije za varnost hrane, ki sicer ni našla razlogov za zaskrbljenost pri izdelkih iz kloniranih živali, je pa opozorila na posledice kloniranja na zdravje in počutje živali.