Kar 88 odstotkov pa je bilo prepričanih, da je kajenje cigaret škodljivejše od kajenja kanabisa – čeprav je tveganje za razvoj pljučnega raka pri kadilcih marihuane kar 20-krat višje. Po mnenju fundacije je takšno stanje osveščenosti zelo zaskrbljujoče.

Novejše raziskave kažejo, da je med populacijo od 16 do 59 let v Veliki Britaniji tretjina ljudi kadila marihuano vsaj enkrat v življenju, veliko premalo pa se jih, kot kaže, zaveda nevarnosti kajenja. Strokovnjaki so namreč že našli povezavo med kajenjem marihuane in tuberkulozo, akutnim bronhitisom in pljučnim rakom.

Del tveganja naj bi izviral tudi iz dejstva, da kadilci marihuane globlje vdihujejo dim in ga dlje zadržujejo v pljučih kot pri kajenju cigaret. Tako z enim džointom v telo vnese štirikrat več katrana in petkrat več ogljikovega monoksida kot s cigareto.

Nekatere raziskave so pokazale tudi na povezavo med marihuano in razvojem duševnih bolezni, na primer shizofrenije.

Tveganja se najmanj zavedajo prav mladi, ki so tudi najpogostejši uporabniki te mehke droge. Skoraj 40 odstotkov mlajših od 35 let je prepričanih, da kanabis ni škodljiv, medtem ko BLF opozarja, da en pokajen džoint poveča tveganje za razvoj pljučnega raka v takšni meri kot cel zavojček 20 cigaret.

Poročilo britanske fundacije si lahko (v angleškem jeziku) preberete na naslednji povezavi.