Čas in okoliščine za takšne grožnje niso najboljše. EU in ZDA na glas razmišljajo o uvedbi novih, ostrejših sankcij proti Rusiji, ta pa se odziva, da vsakogar, ki bo Rusijo prisilil v sprejetje povračilnih ukrepov, čaka pekel. Putin vzhodu Ukrajine še vedno pravi »Nova Rusija«.

Tako Ukrajina kot tudi EU in ZDA Rusijo obtožujeta aktivnega sodelovanja v konfliktu, ta pa zanika, da bi se na strani proruskih separatistov borili ruski vojaki, hkrati pa ponavljajo, da je mirna rešitev – prekinitev ognja – tisto, kar si zares želijo.

»Ni vojaške rešitve, le politična«

Ban Ki Moon je dejal, da ima ukrajinska kriza tako regionalne kot globalne posledice. »Zato pozivam ukrajinske in ruske oblasti na najvišji ravni, naj se usedejo za skupno mizo in krizo rešijo na miren način,« je dejal. »Morali bi se zavedati, da ni vojaške rešitve. Moral bi potekati političen dialog za politično rešitev, to je najtrajnejši način,« je opozoril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Zveza Nato je sicer v ponedeljek napovedala, da bo okrepila vidnost svoje prisotnosti na vzhodu Evrope z vzpostavitvijo »bojne konice«, posebne skupine sil za zelo hitro odzivanje. S tem bodo po besedah generalnega sekretarja Nata Andersa Fogha Rasmussena zagotovili, da bo imelo zavezništvo ob pravem času na voljo prave sile in opremo. Načrt bodo zaveznice predvidoma potrdile na vrhu, ki bo v četrtek in petek v Walesu.

Po oceni Združenih narodov je v konfliktu, ki je sredi aprila izbruhnil na vzhodu Ukrajine, umrlo približno 2600 ljudi. 43.000 naj bi jih zapustilo domove.

Razmere v Lugansku zaradi spopadov vse bolj kritične

Razmere za prebivalce vzhodnoukrajinskega mesta Lugansk so zaradi srditih spopadov med ukrajinsko vojsko in proruskimi uporniki vse slabše. Obstreljevanje je namreč poškodovalo vodovodni sistem, motena je oskrba z elektriko. Tamkajšnje letališče pa je bilo v spopadih popolnoma uničeno.

Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar Tass, ki se sklicuje na navedbe opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, bi lahko v mestu zaradi poškodb vodovodnega sistema kmalu prišlo do humanitarne katastrofe zaradi onesnaženja vode.

Lugansk je sicer zapustila že skoraj polovica od 420.000 prebivalcev, ki so v mestu živeli pred začetkom konflikta. Tudi letališču Luganska se ne piše dobro. Po navedbah lokalnih oblasti je bilo letališče v spopadih uničeno. Trenutno pa je pod nadzorom separatističnih sil, saj so se v ponedeljek ukrajinske vladne sile umaknile. Po navedbah Kijeva jih je pregnal tankovski bataljon ruske vojske.