Najverjetnejše partnerice nove koalicije – Pozitivna Slovenija (PS), Socialni demokrati (SD), DeSUS in Državljanska lista (DL) – naj bi danes parafirale koalicijsko pogodbo, a bodo še šest dni na trnih, ali jim bo vlado res uspelo sestaviti. Svet DL je namreč odločanje o vstopu v vlado Alenke Bratušek premaknil še za en dan – na sredo, 13. marca. Po naših informacijah druge stranke zaradi nepredvidljivosti Virantove DL počasi mineva potrpljenje, saj se prav lahko zgodi, da bo svet DL zavrnil vstop v vlado. Tako so včeraj v DL bolj kot o novi vladi govorili o 16. juniju 2013, prvem možnem datumu za predčasne državnozborske volitve.

DeSUS spet zadovoljen

Prvi bodo že jutri o sodelovanju v vladi Alenke Bratušek na svoji konferenci odločali socialni demokrati, v torek jim bo s sejama izvršnega odbora in sveta stranke sledil še DeSUS, ki, kot običajno, tudi z vstopom v novo vlado nima posebnih težav. Izposloval je namreč vse, kar ga je zanimalo: vodenje zunanjega ministrstva (Karl Erjavec) in ministrstva za zdravje (Tomaž Gantar). Po besedah prvaka Karla Erjavca ne vidijo težav niti glede vsebine nastajajoče koalicijske pogodbe. Zadovoljni so namreč z zagotovilom, da pokojnine ne bodo zamrznjene in da bo Kapitalska družba za njihovo usklajevanje s plačami, če bodo te rasle, namenila 50 milijonov evrov. Koalicijske partnerice naj bi se tudi zavezale, da bodo posegle v razvpiti zakon o uravnoteženju javnih financ (Zujf), zlasti v njegov 143. člen, ki je znižal pokojnine več kot 26.000 upokojencem. Načrtovale naj bi tudi prodajo enega velikega državnega podjetja, izkupiček pa ne bi šel v državni proračun, temveč bi se vrnil v gospodarstvo.

Glavni kamen spotike med SD in DL v koalicijskih usklajevanjih sta še vedno slaba banka in državni holding, Erjavec pa se do teh vprašanj ne želi opredeljevati. »O njih naj govorijo tisti, ki imajo s tem težave,« meče rokavico koalicijskim partnericam, na vprašanje, ali bi ga te lahko presenetile in namesto podpredsednika DeSUS Tomaža Gantarja na položaj ministra za zdravje predlagale Dorijana Marušiča, ki je to funkcijo že opravljal, pa je Erjavec odgovoril: »Mislim, da Marušič ne pride v poštev.«

Ministri se še iščejo

Medtem ko naj bi imel DeSUS zahtevani dve ministrski mesti že zagotovljeni, pa so tri, kolikor jih pričakuje Državljanska lista, še pod vprašajem. Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo naj bi skoraj zanesljivo vodil Gregor Virant, ministrstvo za pravosodje pa – enako kot v Janševi vladi – Senko Pličanič. Pozitivna Slovenija je DL sprva ponudila tudi vodenje ministrstva za infrastrukturo in prostor – s priporočilom, naj bo minister strokovnjak in ženskega spola. A je vprašanje, ali ji bo ta resor res prepustila. Nekateri v PS ocenjujejo, da bi bila tri ministrstva za DL, ki ima le sedem poslancev, preveliko koalicijsko darilo. So pa v DL kandidate za ta položaj po naših informacijah začeli iskati kar med člani sveta stranke. Omenjajo Fidela Krupića, načelnika velenjske upravne enote, in Igorja Maherja, ki je tudi član pogajalske skupine DL za vstop v vlado.

SD ima že predsednika državnega zbora (Janka Vebra), zato naj bi ji pripadala še tri ministrska mesta. Predvidoma za izobraževanje, znanost in šport (Igor Lukšič), za kmetijstvo in okolje (Dejan Židan, ki bi bil sicer raje gospodarski minister, a je zanj velika težava, ker kmetijstvo drugih strank ne zanima) ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (Anja Kopač Mrak). Pet ministrstev naj bi poleg predsednice vlade sodilo v kvoto Pozitivne Slovenije (PS). V poslanski skupini se ogrevajo, da bi gospodarstvo prevzel njihov kolega Stanko Stepišnik, diplomirani inženir strojništva in nekdanji direktor Ema Orodjarne. Novoustanovljeno ministrstvo za kulturo naj bi prepustili nekomu iz civilne družbe, obrambno ministrstvo naj bi vodila poslanka Melita Župevc, minister brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu naj bi bil (prav tako poslanec PS) Roman Jakič, finančnega ministra še iščejo.