Kot je pojasnil Petrovič, je svet SPS ugotovil, da dogovor o varčevalnih ukrepih posega tako v plače kot napredovanja, hkrati pa da je iz dogovora »praktično čez noč« izginila varovalka za javne uslužbence pred uvedbo kriznega davka. Tako je SPS kategorično zavrnil možnost varčevanja na plačah zaposlenih, saj je od konca leta 2012 policija izvedla vrsto ukrepov na odhodkovni strani.

Zmanjšanje kadrov in porabe

»Zmanjšali so se tako kadri kot poraba in smo toliko privarčevali, da noben poseg v plače zaposlenih v policiji ne bi bil potreben,« je dodal Petrovič in pojasnil, da so že pripravili zahtevo za ureditev položaja statusa zaposlenih v policiji. Pričakujejo čim hitrejši odziv resornega ministrstva in tudi ločena pogajanja v tistih delih, kjer lahko vlada oziroma delodajalec drugače uredi položaj zaposlenih v policiji.

Sindikati: Ukrepi so enormni, a se bo z njimi dalo živeti

V sindikatu si namreč želijo izravnalne ukrepe za tiste dele javnega sektorja, ki so že do zdaj dovolj privarčevali. Petrovič upa, da bo na drugi strani prevladal razum, če posluha ne bo, pa je stavka vsekakor vedno bolj realna možnost, je poudaril in izrazil upanje, da do nje ne bo prišlo.

Policisti delajo še ponoči, v nevarnih razmerah, na praznike in nedelje

Kljub temu, da gre pri novi plačni lestvici za relativno nizke posege v osnovno plačo policistov, bodo znižanja v resnici višja, saj je osnovna plača vezana še na vse ostale dodatke, je pojasnil Petrovič in poudaril, da policisti »niso tisti uradniki, ki delajo od 7. do 15. ure«, temveč delajo v vseh težkih pogojih, ponoči, ob praznikih in nedeljah. Za policista v 21. plačnem razredu bi nova plačna lestvica pomenila okoli šest evrov nižjo bruto plačo, a to znižanje se prav zaradi teh dodatkov lahko po Petrovičevih besedah povzpne tudi na štirideset ali več evrov.

Zdravniki so nezadovoljni s predvideno novo plačno lestvico, o stavki (zaenkrat) ne razmišljajo

V okviru pogajanj je sicer SPS vladi predlagal spremembo zakona o sistemu plač, ki bi preprečeval, da je del javnega sektorja kljub varčevanju sankcioniran, medtem ko se del javnega sektorja »praktično obnaša, kot da krize v tej državi ni«, je dejal Petrovič in napovedal, da bodo te spremembe predlagali tudi poslancem.

PSS o dogovoru v četrtek

Za razliko od Sindikata policistov Slovenije pa je v stavkovnem razmerju z vlado že od 10. januarja Policijski sindikat Slovenije (PSS), ki bo o podpisu dogovora o varčevalnih ukrepih odločal v četrtek. Predsednik PSS Radivoj Uroševič odločitve sveta PSS ni želel napovedovati, hkrati pa tudi ne želi vplivati na člane sindikata »s svojo voljo ali svojim poznavanjem zadeve«.

PSS se sicer na podlagi svojih stavkovnih zahtev že nekaj časa pogaja ločeno z vodstvom ministrstva za notranje zadeve in policije. Uroševič je dejal, da bodo s temi pogajanji nadaljevali, vendar datuma še nimajo, saj so čakali na konec skupnih pogajanj vlade in sindikatov. »Z vsakim krogom smo bližje oziroma dlje, odvisno od obravnavane tematike. Ampak za zdaj ni na vidiku, da bi zaključili, niti nismo tako daleč, da se ne bi pogovarjali,« je dodal Uroševič.

Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant pa je pojasnil, da so ločena usklajevanja sicer možna, a ne o vprašanjih, ki se urejajo enotno za celoten javni sektor - med njimi so denimo plačna lestvica, dodatno pokojninsko zavarovanje in različni dodatki.