"Obveščam vas, da je vlada še pred zaključkom postopka ugotavljanja združljivosti funkcije župana in glavnega inšpektorja za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo zahtevala, da dokončno odstopim z mesta župana. Zato vas prosim, da začnete postopek nadomestnih volitev za župana," je Matjaž Kočar napisal maja letos predsedniku komisije za volitve in imenovanja.

Za meter asfalta

Osebno nanj je naslovil tudi novembrsko pošto, so povedali svetniki, s katero ga je obvestil, da morajo odstopno izjavo (do dokončnega sklepa vrhovnega sodišča) obravnavati kot pogojno.

Jože Razpotnik , predsednik komisije, je povedal, da je zato o pogojnem odstopu do maja molčal. Zaradi počasne pošte pa jim tudi poznejših sklepov komisije ni uspelo uvrstiti na prvo sejo občinskega sveta. Da so prav na tej seji na predlog župana za slovo izvolili še novo podžupanjo Ivanko Kocjančič iz županovih strankarskih vrst SLS + SKD, ki ji je župan zaupal vodenje nadaljevanja zadnje in izredne seje, po mnenju opozicijskih svetnikov ni slučaj, prej prikladna predaja poslov. Bivši podžupan Roman Novak , ki so mu nezaupnico izrekli zaradi prestopa v stranko Nsi, je večkrat poudaril, da so si za "meter asfalta" kupili glas, ki jim s preglasovanjem omogoča popolno "oblast".

Podžupan Roman Cerar (SDS), ki je, je trdilo nekaj svetnikov, po novem skregan z županom, je o preglasovanju podobnega mnenja. Po vztrajno ponavljajočem se izidu glasovanja osem proti šest, je za govornico svetnike vprašal, ali ima sploh še kakšen smisel razpravljati in predlagati, saj poročevalcev (župana) ni. "Vi pa ste se očitno že vnaprej odločili sprejeti vse, kar je predlagal župan, tudi tisto, česar ne razumete in ne znate obrazložiti," je dejal.

Osem proti šest

Poročevalce in pojasnila so pogrešali tudi drugi svetniki, ki so jih tokrat pri delu opazovali številni občani, ki so jih na sejo privabili zapleti. A dobro podmazanega "glasovalnega stroja" SLS + SKD z neodvisnim glasom Pavla Barliča , ki je večino sklepov sprejel z že znanim izidom osem proti šest, pomanjkanje pojasnil ni omajalo ne pri sprejemu proračuna, pranju "starih grehov", zadolževanju, ne pri zahtevi po reviziji poslovanja občine Moravče in o referendumu, na katerem naj bi se o lokaciji obeležja zamolčanim žrtvam izrekli občani... Le pri prodaji stanovanj v lasti občine Moravče se je zataknilo, saj za odtujitev občinskega premoženja preglasovanje ni dovolj. Na potrebo po dvotretjinski večini jih je podžupan Roman Cerar opozoril potem, ko so sklep o prodaji že sprejeli. Jože Razpotnik, ki mu je vodenje seje zaupala novopečena podžupanja, je nato ugotovil, da so sklep sprejeli pomotoma, ker ni bil dovolj pozoren.

Še večjo napako bi skoraj zagrešili na izredni seji, na kateri je neodvisni svetnik Pavel Barlič, jeziček na preglasovalni tehtnici SLS + SKD in svetnik, ki najpogosteje zahaja za govornico (na prejšnji seji se je skromno označil "sem samo zarukan kmet", na zadnji pa, potem ko so svetniki povprašali po županu, ki so ga zadnjič videli, ko se je z njim vozil po Hrastju, dodal, da je bolj sposoben od večine svetnikov, zahteval še razrešitev podžupana Romana Cerarja.

Veliko prepričevanj je bilo potrebnih, da o tem niso (pre)glasovali in dojeli, da tega še na dnevni red izredne seje sploh ne bi smeli uvrstiti.