Inflacija je občuten problem tako v Sloveniji kot Evropi in svetu, povezana pa je z nekaterimi globalnimi gibanji, tudi cen energentov in surovin, meni minister za gospodarstvo Andrej Vizjak. Pri tem je izpostavil zlasti visoko rast cen nafte in dodal, da vlada na področjih, kjer ima vpliv, vodi restriktivno politiko.

Minister, ki na današnji novinarski konferenci v Ljubljani sicer še ni bil podrobno seznanjen z analizo prispevkov posameznih kategorij k inflaciji, meni, da so pomembne dejavnik dviga inflacije naftni derivati, pa tudi cene hrane in surovin. "Na cene surove nafte in surovih na svetovnih trgih nimamo vpliva. To so globalni razlogi, ki vplivajo na slovensko gospodarstvo, ki je vpeto v ta dogajanja," je dejal.

Kot pravi, se vpliv že pretaka v ostale segmente, ki niso neposredno povezani z globalnimi akterji. Vlada na področjih, kjer ima možnost, vodi restriktivno politiko, npr. pri trošarinah za gorivo, cenah komunalnih storitev, pravi minister, svoj prispevek naj bi dalo tudi delo urada za varstvo konkurence in projekti spremljanja cen.

Kakšno bo gibanje inflacije do konca leta, minister ni mogel oceniti. "Polovica trenutne cene nafte je špekulativne narave," meni in dodaja, da pričakovanja zvišujejo tudi napovedi o gibanju cen v prihodnje. Sicer so določene informacije, npr. o povečanju črpanja nafte v Savdski Arabiji, pozitivne, pravi, in če bo povpraševanje zadoščeno s ponudbo, lahko to vpliva na blažitev cen. Vizjak pa dolgoročno rešitev vidi le v večji učinkovitosti uporabe, večji uporabi biogoriv in obnovljivih virov energije ter novih tehnoloških rešitvah.