Makedonija že od decembra 2005 čaka na začetek pristopnih pogajanj z EU, vendar se ji ta cilj vztrajno izmika, nazadnje se je od njega spet oddaljila zaradi nasilja na parlamentarnih volitvah v začetku meseca, v katerem je bila ubita ena oseba. Delna ponovitev volitev je bil zanjo pomemben popravni izpit in priložnost, da dokaže svojo politično zrelost.

Makedonija bi pristopna pogajanja lahko začela še letos, če bo izpolnila vse določene pogoje, je v petek poudarilo slovensko predsedstvo, ki si prizadeva, da bi država na junijskem vrhu dobila konkretno zagotovilo, da je to mogoče. Doslej je predvsem Grčija - zaradi spora glede imena Makedonije - temu nasprotovala.

Tudi danes naj bi v razpravi o Zahodnem Balkanu grška ministrica Dora Bakojanis po navedbah diplomatskih virov v Luksemburgu ves čas protestirala zaradi Makedonije. Na eni točki, ko se je spet hotela oglasiti, je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki vodi razpravo, po navedbah virov dejal: "Čas je, da zapremo Dorino skrinjico."

Grška ministrica pa je po razpravi o Makedoniji na novinarsko vprašanje, kaj meni o predlogu slovenskega predsedstva glede Makedonije, zabrusila: "Ni slovensko predsedstvo tisto, ki sprejema odločitve, temveč EU." "Sklepi so zadovoljivi za grško stališče in naše skupno stališče, in to kljub zelo težavnemu slovenskemu predsedstvu," so dodali v delegaciji Bakojanisove.

Ključen pogoj za napredek Makedonije je mirno sobivanje z albansko manjšino. Ministri so danes po ponovitvi volitev ponovno razpravljali o tem, kako Makedonijo spodbuditi na njeni poti v EU, saj je stabilnost te države pomembna zaradi Kosova in celotne regije.