Zahtevo za izredno sejo je 31. januarja vložilo 39 poslancev LDS, SD in SNS, France Cukjati jo bo po sklepu kolegija sklical na zadnji možni datum, 15. februarja. Poslovnik DZ namreč določa, da predsednik DZ izredno sejo na predlog najmanj četrtine poslancev skliče v 15 dneh od vložitve zahteve.

Netransparentnost, zavajanje in škoda

Opozicijski poslanci državnemu zboru v sprejem predlagajo tri sklepe. Tako naj bi DZ opozoril vlado, da je minister za obrambo Karl Erjavec s tem, ko je onemogočal nadzor nad transparentno porabo javnih sredstev pri nakupu oklepnikov, ravnal nesprejemljivo. Poleg tega naj bi DZ tudi ugotovil, da je Erjavec nedvomno zavajal državni zbor in javnost, ko je zatrjeval, da bo slovenske davkoplačevalce 135 oklepnikov z vso konfiguracijo stalo 63 milijard tolarjev. Poslanke in poslanci naj bi tudi ugotovili, da je sklenjena pogodba škodljiva, zato naj bi zahteval vse možne ukrepe za popravo nastale škode.

Erjavec se seje veseli

Minister za obrambo se je na zahtevo za sklic izredne seje že odzval in dejal, da je pojasnil že vse podrobnosti v zvezi s poslom. "Poslanca, ki sta dala pobudo za izredno sejo, pa ne želita razumeti, da zakon ni bil kršen," je takrat poudaril minister Erjavec. Povedal je še, da bo na seji dal primere, kako transparentno se je včasih vodila nabava opreme za obrambo. Ob tem je dodal: "Veselim se te seje, saj bom imel možnost pojasniti vse o tem, kar nekateri še vedno ne želijo razumeti.


Kot sta ob vložitvi zahteve pojasnila Anton Anderlič (LDS) in Aurelio Juri (SD), mora o smiselnosti in razsežnosti tega posla spregovoriti tudi državni zbor, saj sta prepričana, da je obrambni minister Erjavec zavajal javnost, ko je govoril o poslu z oklepniki.