Za osebnim vozilom je z veliko hitrostjo pripeljalo kombinirano vozilo z šestimi potniki in brez zaviranja trčilo v vozilo pred seboj. Tretje v nesreči udeleženo vozilo je bilo električno vozilo z dvema potnikoma, katerega voznik je poskušal preprečiti trk, zato je sunkovito zavil desno in trči v zadnji del avtokošare ter delavca DARS, ki je ob trku padel iz nje.

Na prizorišče nesreče so bile napotene številne gasilske in reševalne ekipe. Scenarij nesreče je predvideval, da je po prvih informacijah ena oseba izgubila življenje, dve sta bili huje poškodovani, štiri lažje, šest oseb je utrpelo le manjše poškodbe.

Ugotovitev po vaji: dobra usposobljenost za množične nesreče

Vodja vaje in poveljnik Civilne zaščite za Severno Primorsko mag. Samo Kosmač je za STA ocenil, da je vaja pokazala na dobro usposobljenost reševalnih ekip: »Vsake štiri leta izvedemo tako celovito reševalno vajo v predoru, daljšem od 500 metrov na tem odseku hitre ceste. Treba je preverjati koordiniranost enot na terenu, saj so to vendarle obsežne vaje, v katerih sodeluje ogromno enot in je treba preveriti, kako te enote med seboj sodelujejo in se dopolnjujejo, ker je to pač ključno, če hočemo tako pravo nesrečo hitro rešiti.«

Poudaril je, da ob videnem lahko trdi, da so enote dobro usposobljene in dobro delujejo. »Po temeljiti analizi, ki sledi sami vaji, bomo potem tudi izvedli neke ukrepe, da se stvari v prihodnje še izboljšajo,« je dodal Kosmač in izpostavil, da so bile naloge vseh dobro opravljene, je pa bilo kar nekaj težav z radijskimi komunikacijami.

Na današnji vaji je sodelovalo okoli 100 udeležencev, največ na prizorišču vaje, nekaj pa jih je bilo tudi v podpornih službah, kot so Centri za obveščanje, nadzorni center Kozina in Operativno-komunikacijski center. »Tudi ekipe reševalcev se menjujejo, niso vedno enake, zato se morajo tudi mladi naučiti teh veščin,« je dejal Kosmač.

Na današnji vaji so preverjali tudi novo opremo. Z novo tehnologijo so poskusili neposredno prenašati sliko s prizorišča nesreče v predoru. To bo v prihodnje omogočalo vodjem intervencij in tudi drugim odločevalcem lažje odločanje pri sprejemanju ukrepov.