Po poročanju tujih tiskovnih agencij je malo verjetno, da bo odbor Varnostnemu svetu priporočil glasovanje o predlogu. Katera koli država članica VS ZN sicer lahko kadar koli predloži resolucijo glede polnopravnega članstva Palestine.

Po navedbah diplomatskih krogov namerava Alžirija to storiti v prihodnjem tednu, francoska tiskovna agencija AFP kot možen dan omenja četrtek, 18. april. Vendar pa takšna resolucija po vsej verjetnosti ne bi dobila zadostne podpore zaradi ZDA, tesne zaveznice Izraela, ki ima v Varnostnem svetu pravico veta.

Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk je v četrtek napovedal, da bo Slovenija podprla polnopravno članstvo Palestine v ZN skupaj z Malto in Francijo.

Palestinski veleposlanik pri ZN Rijad Mansur je za predložitev prošnje za polnopravno članstvo Palestine Varnostnemu svetu zaprosil v začetku aprila v pismu generalnemu sekretarju ZN Antoniu Guterresu.

Generalna skupščina ZN lahko z dvotretjinsko večino sprejme nove članice le na priporočilo Varnostnega sveta, kjer mora pobudo podpreti najmanj devet od skupno 15 držav, nasprotovati pa ji ne sme nobena od petih članic s pravico do veta - ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija.

Pri sprejemanju novih članic ZN v Varnostnem svetu ni bilo veta vse od leta 1976, ko so ZDA glasovale proti sprejemu Vietnama.

Leta 2011 v odboru za sprejem novih članic Palestina ni dobila zadostne podpore, je pokazalo kasnejše poročilo Varnostnega sveta Generalni skupščini. ZDA so bile proti in glasovanja v Varnostnem svetu potem niti ni bilo. Leto zatem so ZN Palestincem ob nasprotovanju ZDA odobrili status opazovalca.

Palestino glede na navedbe palestinskih oblasti že priznava 137 od 193 članic ZN, med njimi številne države na Bližnjem vzhodu in v Afriki, ne pa ZDA, Kanada in večina zahodne Evrope. Slovenija je med državami, ki napovedujejo priznanje Palestine.