Bombo angleške izdelave iz časa druge svetovne vojne, ki so jo v ponedeljek našli na železniški postaji v Novi Gorici, bodo predvidoma nevtralizirali 10. marca. Čas nevtralizacije se lahko sicer nekoliko premakne. Odvisen je od tega, ali bodo ob preiskovanju terena, kjer potekajo gradbena dela, našli še kakšno neeksplodirano ubojno sredstvo.

Kot je pojasnil vodja Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Severne Primorske Aljaž Leban, je bilo območje novogoriške železniške postaje v času druge svetovne vojne večkrat bombardirano. Nanj naj bi odvrgli okrog 600 različnih bomb. Verjetnost, da bi med deli lahko našli še kakšno, zato ni neznatna. V primeru najdbe bodo tako odstranili vse najdene bombe naenkrat, tako da bo tudi evakuacija prebivalstva potekala le enkrat.

»Bomba je opremljena samo z zadnjim vžigalnikom, to pomeni, da je bombo odvrglo lovsko letalo in da ni šlo za masovno, pač pa za taktično bombardiranje,« je povedal Leban. Vžigalnik je sice v dobrem stanju, za razliko od lani, ko so bili vžigalniki na izkopani bombi v neposredni bližini precej poškodovani.

Tudi okoliščine tokratne najdbe se bistveno razlikujejo od lanskih. Tokrat so neeksplodirano bombo našli na območju, ki ga pred samimi gradbenimi posegi pregleduje enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. Na terenu je osem pirotehnikov, dnevno pregledajo okoli 150 do 200 metrov terena v širini okoli 14 metrov, je povedal Leban. Na območju, kjer bodo zgradili podhod pod železniškimi tiri in je zato potrebno temeljenje, so pregled terena že opravili na nekoliko drugačen način.

Podžupan Mestne občine Nova Gorica Marko Tribušon je medtem povedal, da je ekipa za spremljanje dogajanja že utečena in da zaradi tega ne pričakujejo nobenih težav. Bo pa med nevtralizacijo bombe potrebna evakuacija bližnjih prebivalcev na slovenski in italijanski strani državne meje.

Ker so bombo že uspeli zavarovati, bodo gradbena dela lahko nemoteno potekala naprej. Pirotehniki bodo sicer morali pregledati še okoli 400 metrov območja tirov proti Solkanu. Tak način dela podpira tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, ki je dodal, da imajo nekatere občine zaradi znanih območij bombardiranja med svetovnimi vojnami v svojih občinskih aktih zapisan obvezen pirotehnični pregled pred začetkom gradbenih del.

Lani poleti so morali zaradi enake najdbe vzpostaviti 100-metrski varnostni pas. V oddaljenosti 400 metrov na slovenski strani meje oziroma 600 metrov na italijanski so morali prebivalci zaradi uničenja bombe zapustiti domove.