V sredo popoldan se je v okolici Gotenice v jami Jelen brdo poškodoval jamar. Prve reševalne ekipe so na kraj prišle kmalu po nesreči, ponesrečenčevo stanje pa je spremljal tudi zdravnik. Po približno 18 urah so ga srečno rešili iz jame.

Skupina treh jamarjev se je v sredo odpravila v jamo na območju Gotenice, ki leži približno 10 kilometrov stran in se nahaja na sredini bližnjega hriba. Enemu izmed jamarjev je med hojo zdrsnilo šest metrov v globno, pri čemer se je poškodoval. Po nesreči so ponesrečencu najprej pomagali jamarji, ki so se z njim spustili v jamo. Uredili so mu grelne ograje, toplo hrano in vodo. Nesreča se je zgodila na globini 150 metrov, kjer je jamar zdrsnil za okoli šest metrov, pri tem pa naj bi si poškodoval zapestje in rebra. Prav zaradi poškodbe reber, je imel jamar težave z dihanjem, zaradi česar ga je že v večernih urah pregledal zdravnik.

Kot je takrat pojasnil vodja intervencije Damijan Šinigoj, je bil jamar močno potolčen in v takšnih bolečinah, da ne bi mogel sam splezati iz jame. Z njim so takoj po nesreči vzpostavili tudi jamarski telefon, ki jim je omogočal hitrejši prenos informacij na površje. »Informacije smo v stiku z njim pridobivali na približno dve uri,« je pojasnil Šinigoj.

Video širjenja preozkih prehodov:

Vedeli so, da bodo izvlek lahko izvedli

Že po prvih ocenah so reševalci menili, da bi jamarja lahko rešili v kratkem času, a se je zaradi poslabšanja njegovega zdravstvenega stanja čas reševanja podaljšal. Kot je pojasnil vodja reševalne akcije Walter Zakrajšek, so v jutranjih urah ugotovili, da je poškodovancu ob vsakem premiku postalo slabo, zato se je pristojni zdravnik odločil za reševanje z nosili. Za takšno obliko reševanja pa bi morali z miniranjem ožin razširiti izhod iz jame. »Ker se je ponesrečencu stanje po približno dveh urah izboljšalo, je ekipa začela s ponovnim reševanjem iz jame. To so izvedli brez nosil,« je pojasnil Zakrašjek in dodal, da je bila približno tridesetčlanska ekipa reševalcev okoli 10. ure zjutraj že pri prvi težavni ožini, do 11. ure pa so uspešno prečkali vse nevarne točke.

Video prihoda reševalcev iz jame:

Poškodovanec priseben, a v šoku

Skupaj s poškodovanim je bil zadnji del njegove poti v jami tudi spremljevalec Vid Trebše, ki je pojasnil, da je bil poškodovanec priseben, a v šoku. Kot je opisal, so jim največje težave predstavljale stare veje in trhla debla, ki so se nahajala ob izhodu iz jame in bi se lahko podrla na reševalno ekipo. Jamarja so nato malo pred 12. uro uspešno potegnili iz jame.

»Ves čas so se pojavljale logistične težave. Jama tehnično ni bila pripravljena na transport z nosili,« je pojasnil prvi v oskrbovalni ekipi Maks Merela. Ocenil je, da je bila intervencija izjemno zahtevna in, da bi se v najslabšem primeru lahko podaljšala tudi za dan ali dva.

»Poškodovani je v dobrem stanju. Ima poškodbe reber in desnega komolca ter je že bil predan v zdravniško oskrbo. Reševanje je potekalo dobro, saj je kljub zapletom uspelo poškodovanca iz jame spraviti brez nosil,« je še pojasnil Zakrajšek.

Poglejte izjavo: