Prihodki v letu 2022 so znašali dobrih 19 milijonov evrov, dobiček pa je dosegel letni načrt, pravijo v podjetju. »Kljub temu tudi mi nismo ubežali podražitvam. Na naše poslovanje je močno vplivalo kar nekaj dejavnikov, kot so višje cene elektrike in drugih vhodnih materialov, prav tako pa so se višje cene posledično odražale tudi pri dražje najetih storitvah. Za zdaj ne pričakujemo, da bi se cene v bližnji prihodnosti vrnile na raven pred podražitvami.«

Glavni izziv, s katerim se trenutno ukvarjajo v Marmorju Hotavlje, je, kako izpolniti vse obveznosti iz podpisanih pogodb, katerih izvedba je predvidena v prihodnjem letu. »Da bomo prihodnje leto lahko vse načrtovane projekte uspešno in kakovostno izvedli, smo sprejeli kar nekaj ukrepov, ki so že v izvajanju. Eden izmed teh je dodatna investicija v hčerinsko podjetje v Srbiji, s katero bomo proizvodnjo tehnološko posodobili in hkrati poskrbeli za ustrezen prenos znanja. Tako bomo lahko v sodelovanju z njihovo moderno proizvodnjo in ekipo poskrbeli za realizacijo vseh dogovorjenih projektov.«

Večina poslov za leto 2024 že sklenjenih

V poslovanju podjetja se jahtni prodajni segment giblje stabilno okoli 60 odstotkov letnega prometa in takšen ostaja tudi realen cilj za prihodnja leta. Vodstvo podjetja veseli dejstvo, da je večina poslov za realizacijo v letu 2024 že sklenjenih, nekaj pa celo že za leto 2025. Zadnji utrip tega ključnega trga kaže, da so tudi za prihodnost prodajnega potenciala v podjetju lahko optimistični. Lani so sicer zaključili projekte na šestih novih zgrajenih superjahtah, obenem pa so sodelovali pri štirih večjih obnovah, tako imenovanih refitih. »Novost v naši ponudbi je, da posadkam superjaht od lani ločeno ponujamo tudi storitev večjih in manjših rednih servisov kamna. Gre za tržno nišo z velikim potencialom, ki pa od nas zahteva veliko fleksibilnost ter nekoliko drugačen pristop, kot ga zahtevajo drugi projekti. Vrhunski servis tako redno ponujamo več kot desetim posadkam superjaht, veseli pa nas dejstvo, da se njihovo število vsako sezono povečuje. Že sam koncept superjahte je zasnovan tako, da lastnikom ponuja maksimalno zasebnost, zato ni naključje, da imena, fotografije in drugi detajli projektov običajno ostajajo zaščiteni in nerazkriti. Ena izmed delnih izjem je sicer 127-metrska jadrnica Koru v lasti ustanovitelja Amazona Jeffa Bezosa.«

Poleg superjaht so v podjetju specializirani tudi za segment dobave luksuznega pohištva, kamor spadajo mize s posebno zaščito za ameriškega distributerja pohištva višjega cenovnega razreda MillerKnoll, ter zahtevnejši in popolnoma unikatni kosi, ki jih vedno znova razvijajo skupaj z znanimi oblikovalci. Leta 2022 so tuji projekti sestavljali 87 odstotkov prihodkov, domači pa 13 odstotkov. Na domačem trgu Marmor Hotavlje redno sodeluje pri delih na vseh večjih in pomembnejših objektih, kot sta na primer trenutno najbolj znani Vila in Palača Schellenburg ter zasebna stanovanja v poslovno-stanovanjskem objektu Šumi. Prav tako so opremili več zasebnih rezidenc in stanovanj. Prisotni pa so tudi pri obnavljanju cerkva, kot je denimo ena izmed treh najstarejših gotskih cerkva v Sloveniji – cerkev svetega Ruperta v Šentrupertu.

Lani in letos milijonske investicije

Podjetje je v lanskem letu izvedlo različne investicije v skupni višini 1,2 milijona evrov. Največ sredstev so namenili za nakup dveh NC-strojev in za energetsko obnovo vseh objektov. Letos pa so do konca oktobra za investicije porabili 1,5 milijona evrov, ki so jih v večjem delu namenili za postavitev sončne elektrarne ter nakup novih strojev za domače in hčerinsko podjetje MH Beograd. Do konca leta načrtujejo še investicijo v hčerinsko podjetje. V prihodnje načrtujejo še gradnjo novega proizvodno-skladiščnega objekta, za katerega so v fazi pridobitve gradbenega dovoljenja. Prav tako pa ves čas posodabljamo tehnološki in strojni park. »Velik poudarek dajemo tudi investicijam v raziskave in razvoj, saj je to ključno za ohranitev vodilnega položaja na trgu,« pravijo v podjetju.

Marmor Hotavlje zaposluje 154 sodelavcev, kar je enako število kot v enakem obdobju lanskega leta. Poleg redno zaposlenih sodelavcev redno in dolgoročno sodelujejo tudi s skoraj petdesetimi pogodbeniki. Tako so približno na enaki številki že več kot eno leto. Leto prej, od leta 2021 do 2022, pa so ekipo povečali za okoli dvajset sodelavcev v enem letu. Do konca leta in v prihodnjem letu načrtujejo še dodatno zaposlovanje novih sodelavcev, potrebujejo predvsem strojnike, gradbenike, kamnoseke, tehnologe, tehnične risarje, strojne (CNC) operaterje, kalkulante, koordinatorje, vodje projektov in vodje objektov. Velik poudarek dajejo tudi na izobraževanju mladih kadrov z obiski in predstavitvah na osnovnih šolah, z različnimi delavnicami, tehničnimi in kariernimi dnevi, kamnoseškimi krožki ter skozi obvezne izbirne vsebine.