Začetki podjetja segajo v leto 1988, ko je bil njegov ustanovitelj Marjan Jamšek zaposlen v vzdrževanju Strojne tovarne Trbovlje. Že takrat je ustanovil s. p., leta 1991 pa se je odločil ustanoviti lastno podjetje Metalia. K delu je povabil nekdanja sodelavca iz Strojne tovarne Trbovlje, da so za slednjo delali na področju vzdrževanja strojev. Ker pa se je zgodba tovarne bližala koncu, so s partnerstvom s trboveljskim Rudisom prišli do posla gradnje in modernizacije strojev za Luko Koper. Obseg dela je hitro začel naraščati, vzpostavljali so nove sisteme in dva nova terminala za razsuti in sipki razsuti tovor v Luki Koper, ki delujeta še danes. Novi posli so za Metalio predstavljali večji preskok na področje, kamor so usmerili svoje delovanje, začetni program vzdrževanja strojev pa je postal sekundarna dejavnost, ki jo danes izvajajo v manjšem obsegu.

Kljub majhnosti do velikih projektov

Leta 2008 so od banke odkupili prostore Strojne tovarne Trbovlje na lokaciji nekdanje lakirnice. V začetku so bili v podjetju zaposleni trije sodelavci, nato so zaposlovali dodatne kadre glede na potrebe in možnosti razvoja. Točka preloma se je v podjetju zgodila s pridobivanjem večjih poslov v Luki Koper. Kljub majhnosti so jim bili zaradi ogromno znanja iz transportne tehnike, s področja projektive za rudnike in pridobljenega znanja iz Strojne tovarne Trbovlje zaupani veliki projekti. Velik prispevek k razvoju Metalie je bilo sodelovanje z nekaterimi drugimi podjetji iz Trbovelj, kot sta Rudis in Tehnoprojekt. Dolgoletno sodelovanje z inženirjem Ivanom Kalškom je v podjetju pustilo velik pečat, od njega so pridobili veliko znanja.

Z Luko Koper sodelujejo že od leta 1991. Energetski terminal za železovo rudo in premog, ki ga je izvedla Metalia, še danes zagotavlja zmogljivost 2500 ton na uro. Vse projekte so izpeljali kakovostno in v rokih, dogovorov se vedno držijo, pravi Marjan Jamšek. Krize leta 2008 na srečo niso čutili in so v vsem tem času poslovali brez večjih pretresov. Segment transportne tehnike v Sloveniji je postal razmeroma šibak, ugotavlja direktor in nadaljuje, da ni velikih razvojnih projektov. Tudi v segmentu težjega tovora je ostalo zelo malo podjetij. Projekte iz Luke Koper so deloma ponovili tudi v Luki Split in vanje vložili svoje znanje, z novimi izzivi se srečujejo tudi v tujini. Sodelujejo s strateškim tehnološkim partnerjem, za katerega izvajajo projektiranje in izvajanje projektov. Največja prednost Metalie je, da se loteva tudi projektov zunaj svojih okvirov, ker se lahko prilagodijo naročniku in naredijo izdelek po njegovih željah. Tudi sicer se podjetje odlikuje po prilagodljivosti, hitri odzivnosti in kljub majhnosti sposobnosti sklepati velike posle, ki se jih večja podjetja ne lotijo.

Pri pomembnih projektih v tujini

Največji poslovni dosežek podjetja v zadnjih petih letih je, da jim je uspelo postati pomemben tehnološki partner tujemu podjetju. V okviru tega sodelovanja so s projekti prisotni v najpomembnejših evropskih železarnah, termoelektrarnah in toplarnah. Njihovi transporterji so namenjeni za sprejem ogromnih količin surovin v železarne in zagotavljajo od 90- do 95-odstotno razpoložljivost, brez katere se dotok surovin v železarno ustavi. Razvili in prilagodili so transporter za nalaganje in polnjenje sipkih materialov v ladijske kontejnerje, med drugim za hrano za konje arabskih šejkov. Občasno na področju gradbeništva sodelujejo v projektih gradnje mostov, denimo pri Ribji brvi in dvoetažnem mostu Hradeckega, obnovili so tudi jeklo na črnuškem mostu. Vključeni so bili v obnovo Špice in izdelavo jeklene konstrukcije nove strehe ljubljanskih Križank. V Mestni občini Ljubljana so prepoznani kot kakovosten in zanesljiv izvajalec, zato so jim bila zaupana tudi dela gradnje mostu Brest v Črni vasi.

Lani so unovčili znanje prejšnjih let iz projektov v Črni gori, Albaniji in Avstriji ter so bili vključeni v projekt za izdelavo celotne tehnološke opreme za pridobivanje in predelavo tantalija v Ruandi. Izvedli so kompletno načrtovanje procesne linije in tudi dobavo vse tehnološke opreme. K sodelovanju jih je zaradi dobrih referenc povabila SID banka. Projekti v rudarstvu so tvegani, zato so v podjetju zelo ponosni, da se dela ob velikih izzivih uspešno zaključujejo. Metalia več kot polovico prihodkov ustvari v tujini. Pri mednarodnih projektih opažajo, da so kupci bolj pozorni na podrobnosti, priprava projektov je bolj natančna, tudi o načinih vzdrževanja se pogovorijo in jih uskladijo vnaprej. Posebnost podjetja je, da kupcem rešitev predstavijo že v fazi pridobivanja posla, zato je veliko njihovega dela opravljenega še pred podpisom pogodbe. Da jim je uspelo rasti hitreje kot večini podjetij iz panoge, direktor pripisuje dejstvu, da so večino projektov izvedli boljše in iz njih potegnili največ, kar so lahko. Ker delujejo na precej širokem področju, niti ni bojazni, da bi ostali brez dela. Ko so posli v enem segmentu upadali, so jih nadomestili projekti na področju vzdrževanja.

Prenos na drugo generacijo

Lastnik Metalie Marjan Jamšek je letos solastništvo podjetja predal sinu Matjažu, sam pa je ostal direktor. Sin je v podjetju pomagal že od osnovne šole in se sproti učil. Kot univerzitetni diplomirani inženir strojništva je pridobil veliko znanja in strokovno pokriva velik del poslovanja. Kot naslednik se že sooča z izzivom, kako nadomestiti pomembno vlogo očeta v podjetju po njegovem izstopu, dodaten izziv pa je, kako nadomestiti vlogo mame Tatjane, ki zgledno vodi celotno področje financ. V podjetju je trenutno zaposlenih 19 delavcev. Panoga se srečuje z velikim izzivom pridobivanja ustreznega kadra, zato v Metalii pri zaposlovanju iz lokalnega okolja nimajo veliko izbire, vendar je fluktuacija na srečo zelo majhna. Pri zaposlenih najbolj cenijo strokovno znanje in vrednote ter odnos do dela.

V podjetju usmerjajo veliko pozornost v uvajanje načel ESG v prakso. Že deset let imajo svojo sončno elektrarno, ki jo dograjujejo. S toplotno črpalko ogrevajo vodo in prostore, za druge potrebe pa uporabljajo zemeljski plin. Proizvodnja je energijsko kolikor je mogoče varčna, pri načrtovanju projektov stranke zahtevajo izpolnjevanje standardov na tem področju v skladu z zakonodajo ali internimi standardi. Metalia je dejavna v lokalnem okolju, kjer sponzorira lokalne dogodke, pomaga gasilcem in sodeluje s športnimi društvi. Direktor je bil od leta 2011 predsednik krajevne skupnosti Dobovec v dveh mandatih ter predsednik turističnega društva. V tistem času so na primer uredili središče Dobovca in igrišče ob šoli, uredili so ceste in sanirali vodovod, zgradili obzidje ob pokopališču ter s pomočjo evropskih sredstev uredili učno pot kumskega brezokca.